Kina máme rádi. A vy snad také. Najít kvalitní kinematografii však v záplavě filmového balastu občas není snadné, tak jsem to zkusil udělat za vás. Tohle je pět filmů, na které se v březnu nejvíc těším.
Mickey 17
(Pong Džun-ho, USA, 139 min)
Mickeyho Barnese přestal život na zemi bavit, proto si našel práci ve vesmírné kolonii Niflheim. Jde sice na jasnou smrt, ale ve světě, kde jde mrtvého pracovníka pohodlně nahradit klonem, se s tím zkrátka počítá. Problém nastane až ve chvíli, kdy se objeví Mickey 17, kterého kolonie považovala za mrtvého, a už jej stihla vyměnit. Aby obě žijící varianty Mickeyho Barnese měly šanci přežít, musí se spojit a společně se vzepřít autoritářské společnosti v hlubokém vesmíru.
Sci-fi komedie plná Roberta Pattinsona je návratem oscarového režiséra Pong Džun-ho, který si před pěti lety podmanil filmový svět snímkem Parazit. Mickey 17 do českých kin dorazí 6. března.
Dům bez východu
(Tomáš Hlaváček, Česko, 146 min)
Na obchod s chudobou se zaměřil dokumentarista Tomáš Hlaváček. V časosběrném snímku mapuje sysifovský boj nájemníků brněnské „kuncovky“ proti nedotknutelnému majiteli, který vykořisťuje nejslabší členy společnosti. Místo elektřiny a teplé vody se obyvatelé domu dočkali jen šikany a vyhrožování, nepomohly ani úřady a policie. Jediní, kdo vnáší do domu naději na změnu, jsou aktivisté a skupinka nejodvážnějších obyvatel.
Vítězný snímek sekce Česká radost na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2024 vstoupí do českých kin 20. března. Ve filmu však žádnou radost nečekejte, připravte se na dávku deprese a beznaděje.
Queer
(Luca Guadagnino, Itálie, 137 min)
Američan William Lee tráví 50. léta v Mexico City, kde zabíjí čas popíjením v barech a užíváním si s mladými muži. Jednoho dne narazí na mladého vojáka Eugenea Allertona, kterým se stává posedlý. Lee se snaží vypořádat nejen se svým novým vztahem a svou identitou, ale také s problémy s drogami a zdravím.
Režisér Luca Guadagnino, patřící díky dílům jako Dej mi své jméno a Rivalové mezi nejvýraznější tvůrce současnosti, se pustil do adaptace kontroverzní autofikce spisovatele Williama S. Burroughse, jehož alterego si na filmovém plátně zahrál Daniel Craig. Svérázný filmařský styl italského auteura nesedne každému, stojí však za to dát mu šanci. Queer vstoupí do českých kin 6. března.
Raketa
(Miia Tervo, Finsko, 115 min)
Samoživitelka Niina si chce splnit sen a stát se novinářkou. Kromě nepříznivých severských podmínek nad Laponskem v 80. letech visela také hrozba války ze strany Sovětského svazu. Niina na vlastní oči viděla vystřelení rakety na Finsko, v místních novinách ji však nikdo nebere vážně. Rozhodla se proto pustit do investigativy na vlastní pěst.
Raketa zachycuje půvabným způsobem osmdesátkovou atmosféru plnou knírků a teplákovek, ale také strachu z války a možného konce světa. Hledá humor v napjaté atmosféře a komentuje tehdejší geopolitickou situaci, ale také problémy na osobní úrovni. Vše je navíc podkresleno skvělým eurodancovým sountrackem.
Film plný paralel se současným světem nadchnul publikum přehlídky severských filmů SCANDI a teď jej můžete vidět v kinech i vy. Do distribuce vstupuje 13. března.
Navždy s vámi
(Walter Salles, Brazílie, 135 min)
Oscarový snímek zachycuje život rodiny brazilského politika Rubense Paiva na pozadí sílící vojenské diktatury v 70. letech. Paivovi žijí idylickým rodinným životem, to se však změní v moment, kdy vláda nechá nepohodlného opozičníka zmizet.
Intimní snímek založený na memoárech Rubensova syna, scénáristy a novináře Marcela R. Paiva, sleduje snahy rodiny smířit se s náhlou ztrátou otce a nuceným útěkem za novým životem.
Navždy s vámi si vysloužil tři nominace na Oscary a proměnil je v cenu za nejlepší cizojazyčný film. Vzbudil nadšení mezi filmovými kritiky, zároveň i nahněval brazilskou krajní pravici, která chtěla uvedení snímku sabotovat. To se naštěstí nepovedlo, a my si tak v českých kinech budeme moct film vychutnat od 20. března.
A co dál?
Březnem končí také ostře sledovaná sezona filmových cen. V neděli jsme poznali vítěze Ceny filmové akademie, mezi veřejností přezdívané Oscar. Ty ovládla nezávislá romantická komedie Anora o sexuální pracovnici, která hledá lásku mezi bohatou ruskou mládeží. Film si odnesl hned pět sošek, a vy byste jej rozhodně neměli vynechat. Hned následující víkend nás v Rudolfinu čeká předávání Českého lva, které slibuje konceptuální přímý přenos vedený režisérem a producentem Matějem Chlupáčkem s hudebním podkresem od NobodyListen.
V březnu také odstartuje festival Jeden svět pořádaný Člověkem v tísni, který se soustředí na filmy a přednášky o lidských právech. Festival odstartuje 12. března projekcí v pražské Lucerně, postupně se bude přidávat program v celkem 57 městech v celém Česku. Brněnská část začíná 20. března a projekce můžete navštívit v kinech Scalka, Lucerna a Art, v kavárně Trojka a v klubu První patro.
Text: Dominik Bludský