
Kinotipy listopad: Plody festivalů a osobitý mainstream
Letošní rok se pomalu blíží ke konci. Uvést pár ambiciózních filmových kousků ale ještě zbývá. Listopad divákům nabídne festivalové perličky, jedno nepravděpodobné pokračování nebo svébytnou adaptaci Stephena Kinga.
Autoři textu
Publikováno: 4. 11. 2025 – na 8 min
Pohled na českou kino distribuci bývá ke konci roku vždy trochu posmutnělý. Ne snad proto, že by do našich oblíbených kulturních svatostánků nemířily kvalitní a zajímavé filmy, těch je naštěstí relativně dost. Přece jen ovšem zamrzí to množství zahraničních, často oslavných reakcí na potenciální oscarové nominace, když se tuzemští diváci jejich uvedení dočkají tradičně až v průběhu prvního čtvrtletí následujícího roku. Přesto ale letošní listopad do polštáře probrečet nemusíme. Čekání na budoucí oceňované tituly nám totiž ukrátí hned několik filmových počinů, které byste v kině neměli minout.
Die My Love
(Lynne Ramsay, UK, 118 min)
Grace a Jackson jsou zamilovaný pár, který se snaží naplnit idylické představy o společné budoucnosti. Po přestěhování do domu na venkově a narození dítěte se zdá vše zalité sluncem. V ženě ovšem postupně narůstá frustrace s vyčerpáním a začíná se ztrácet v labyrintu vlastní psychiky.
Psychologický thriller prodchnutý temným humorem láká na osobitou a živočišnou sondu do ženské duše. Zazáří v něm talentované herecké hvězdy Jennifer Lawrence (Hunger Games) a Roberta Pattinsona (Batman) v hlavních rolích a hollywoodští veteráni Sissy Spacek (Příběh Alvina Straighta) a Nick Nolte (Mys hrůzy) v úlohách vedlejších. A ačkoliv předchozí snímek britské režisérky Lynne Ramsay, kriminální thriller Nikdys nebyl s Joaquinem Phoenixem v ústřední roli, většinu diváctva spolehlivě utahal svým uspávacím tempem, v případě její novinky bychom se měli dočkat vyhrocenějšího zážitku. Aspoň podle recenzí z festivalových projekcí. Přesvědčit se o tom mohou diváci v českých kinech od 6. listopadu.
Běžící muž
(Edgar Wright, UK, 137 min)
V blízké budoucnosti očividně vygraduje jeden z největších trendů dnešních dnů, a to sledování reality shows. Jednou největších zábav lidského pokolení bude sledování televizní soutěže Běžící muž, která dá označení žánru nový význam. Její účastníci musí v průběhu třiceti dnů bojovat o holý život a skrývat se před nájemnými zabijáky a spoluobčany. Zabíjením soutěžících totiž mohou získat nemalou finanční odměnu. Do show se přihlásil také Ben Richards, muž v sociální tísni, který potřebuje peníze na zaplacení léčby vážně nemocné dcery. Navzdory tomu, že na začátku patří spíše k outsiderům, v soutěži se mu daří a postupně se propracovává na pozici favorita, který ve finále může ohrozit celý společenský systém.
Za novou adaptací dystopického románu Stephena Kinga stojí renomovaný režisér Edgar Wright, známý především pro svou Cornetto trilogii (Soumrak mrtvých, Jednotka příliš rychlého nasazení, U konce světa). A už z trailerů je patrné, že stejně jako filmařovy starší počiny i Běžící muž bude pracovat s vizuální nápaditostí a v rámci možností drsného námětu i svérázným humorem. Film navíc disponuje silným hereckým obsazením, v čele s Glenem Powellem (Top Gun: Maverick), Joshem Brolinem (Hodina zmizení), Katy O’Brian (Zatracená krvavá láska) nebo Michaelem Cerou (Scott Pilgrim proti zbytku světa, taktéž od Edgara Wrighta). Do českých kin snímek vběhne 13. listopadu.
Mlátička
(Benny Safdie, USA, 123 min)
Profesionální zápasník Mark Kerr zažil ve své kariéře epochální vzestupy i tvrdé pády. Dokázal se stát legendou MMA a porazit množství protivníků. Cenou za to se ale staly zdravotní problémy, závislost na lécích proti bolesti nebo problémy ve vztahu s životní partnerkou Dawn.
Filmařské duo bratří Safdiových se během let vyprofilovalo jako výrazná tvůrčí síla americké nezávislé kinematografie. Ve svých filmech dokázali spojit žánrové vyprávění s působivým sociálním komentářem. Svou výsadní pozici bratři definitivně stvrdili před šesti lety svým hyperaktivním kriminálním dramatem Drahokam. To oslnilo diváky zběsilým tempem děje, geniálně neurotickým soundtrackem a především výjimečnou hereckou kreací Adama Sandlera v roli krajně nesympatického newyorského klenotníka, neustále sázejícího na výsledky basketbalových zápasů. Po tomto snímku se ale jejich kreativní cesty překvapivě rozešly a každý se rozhodl věnovat sólové kariéře. Ironií osudu však oba skončili u sportovní tématiky.
Zatímco snímek Marty Supreme z prostředí stolního tenisu v režii Joshe Safdieho u nás uvidíme až po Novém roce, životopisné drama Mlátička od Bennyho Safdieho se k tuzemskému publiku dostane již 13. listopadu. Navzdory vlažným recenzím po zámořské premiéře se film stále může pochlubit Stříbrným lvem za nejlepší režii z Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách a pochvalnými reakcemi na herecký výkon Dwayne Johnsona jako Kerra, pro kterého tento projekt představuje snahu vymanit ze škatulky blockbusterového svalovce. Neméně vydařený je pak i výkon Emily Blunt v roli Dawn. Za výsledným rozsouzením kvalit snímku se tak musí divák vydat až do kina.
Podfukáři 3
(Ruben Fleischer, USA, 112 min)
Skupina zkušených mágů známá jako Čtyři jezdci, která se již mnoho let ukrývá před zákonem, se musí spojit s partičkou mladých iluzionistů, aby společnými silami ukořistili z rukou nebezpečného zločineckého syndikátu vzácný diamant. V rámci akce se ovšem nebudou muset vypořádat pouze se svými protivníky, ale také se vzájemnými rozdíly.
Podfukáři (v originále méně zaměnitelně Now You See Me) nabídli v roce 2013 zajímavou mainstreamovou zábavu. Vedle ne zas tak často využívaného motivu fascinace magií a iluzionismem se jejich hlavní devizou staly lehkost a decentní humor, prostřednictvím kterých dokázali i potenciálně značně přepálenou látku proměnit v povedenou a zapamatováníhodnou oddechovku. O tři roky později přišla dvojka, kterou lehce srazil přechod k místy infantilním vtipům a překombinovanost příběhu. A devět let po premiéře druhého filmu se nakonec dočkáme nepravděpodobného pokračování, se kterým se sice oficiálně vždy počítalo, ale v jeho reálný vznik už věřil jen málokdo. Vrací se velká část původní herecké sestavy, tedy Jesse Eisenberg (Opravdová bolest), Woody Harrelson (Temný případ), Isla Fisher (Nesvatbovi), Dave Franco (21 Jump Street), Morgan Freeman (Sedm) a údajně i Mark Ruffalo (Avengers), byť na plakátech a v trailerech ho nenajdete. Nové tváře pak představují Dominic Sessa (The Holdovers), Ariana Greenblatt (Barbie), Justice Smith (Pokémon: Detektiv Pikachu) a Rosamund Pike (Zmizelá) jako hlavní záporačka. Režie se tentokrát ujme Ruben Fleischer, tedy režisér s proměnlivou kvalitou práce. Z jeho povedených kousků lze zmínit oba Zombielandy, z kariérních proher pak adaptaci videohry Uncharted s Tomem Hollandem.
Podle dostupných materiálů se zdá, že se Podfukáři 3 ponesou spíše v duchu prvního dílu, kdy se ubere ujetého vtipkování a půjde především o budování zápletky. Zároveň ale může film nabídnout i rozšíření mytologie daného světa, kterou předcházející filmy spíše jen oťukávaly. Tak jako tak tu leží příslib, že by tato série mohla ještě kvalitně pobavit. Jak se to povede uvidíme od 13. listopadu v našich kinech.
Orli republiky
(Tarik Saleh, Francie, 127 min)
Nejúspěšnější egyptský herec George Fahmy je vládními kruhy požádán, respektive je mu nařízeno, aby účinkoval v propagandistickém filmu. Umělec se tak skrze natáčení stále více zamotává do mocenských struktur své vlasti naplněných paranoiou, politikařením a korupcí.
Oceňovaný švédský režisér s egyptskými kořeny Tarik Saleh uzavírá novým politickým thrillerem Orli republiky svou Káhirskou trilogii. Tu dále tvoří noirová kriminálka Případ Nile Hilton a religionistické konspirační drama Chlapec z nebe. Společným tematickým zaměřením trojice snímků tvoří problémy sužující egyptskou společnost. Po nahlédnutí do světa policejní korupce v prvním a rozboru fungování náboženského systému v druhém filmu, by měl třetí díl nabídnout analýzu politických machinací a jejich vliv na svět showbyznysu a umění v nedemokratickém režimu. Světová premiéra filmu se uskutečnila v květnu v hlavní soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Do českých kin se snímek dostane 20. listopadu.
Není jiná možnost
(Park Chan-wook, Jižní Korea, 139 min)
Man-su je již mnoho let zaměstnancem prestižní papírenské společnosti. Poté, co firmu koupí američtí investoři, ale o místo přichází, což značně poznamená i jeho rodinný život. Aby dokázal udržet zbytky svého života pohromadě, musí se uchýlit k likvidaci lidí, kteří mu konkurují při ucházení se o novou pracovní pozici. Za jakoukoli cenu a jakýmikoliv prostředky.
Drsná komedie Není jiná možnost je adaptací knihy proslulého amerického autora kriminálních románů Donalda E. Westlakea. Příběh je ovšem přenesen do jihokorejských reálií a zpracování se ujala významná režisérská osobnost Park Chan-wook. Tento tvůrce už v minulosti svými počiny Oldboy nebo Podezřelá dokázal, že si se žánrovou kinematografií rozumí a dokáže si s jejími vzorci zajímavě pohrát. Jeho novinka navíc sklidila dosti nadšené ohlasy na festivalech a i nadále se od ní očekávají velké úspěchy. Film se v kinech objeví od 27. listopadu a jak se zdá, tak já ani vy nemáme jinou možnost, než na něj zavítat.
