Trigger Warning: Tento článek se zabývá tématy sexualizovaného a domácího násilí. Pokud jsou pro tebe tato témata citlivá, anebo jsi v situaci kdy potřebuješ pomoct, neváhej se obrátit například na Linku pomoci obětem (🌍 https://www.116006.cz, 📞 116 006).
Pod svícnem bývá největší tma. Vědí to zejména lidé, kteří si procházeli či procházejí domácím násilím, zažili znásilnění nebo jinou formu sexuálního útoku. A už v tomto okamžiku je třeba přidat jednu důležitou poznámku: tito lidé nejsou “oběťmi”. Jsou to “hrdinové”.
Právě touto myšlenkou se řídí iniciativa Pod svícnem, jejíž autorky zdůrazňují tento fakt v každém dílu svého stejnojmenného podcastu. Důvod je prostý: tito lidé svou situaci přežili nebo právě přežívají, jsou ochotni svůj příběh sdílet, chtějí dostat tuto problematiku do širšího podvědomí a následně tím ochránit i další osoby. V tom spočívá jejich hrdinství.
Autorkami projektu jsou podnikatelka Michaela Studená a poslankyně za STAN Barbora Urbanová. Moderátorem brněnské debaty byl šéfredaktor týdeníku Respekt Martin Bartkovský. Příchozí, kterými byly z větší části ženy, měli při této příležitosti možnost se osobně dozvědět o nejnovějších událostech a podnětech v této oblasti, a následně k nim i sami přispět.
Problematice domácího a sexualizovaného násilí se donedávna v českém veřejném prostoru věnovala velmi omezená pozornost. Bagatelizace případů, začínající často už při příchodu na policii, nebo nedostatečné tresty vynesené soudem, byly běžnou praxí. Zakladatelky tu zmínily třeba medializovaný “případ Anička”, v němž pachatel za několikaleté znásilňování a vydírání nevlastní dcery dostal pouhou podmínku.
Tyto a podobné případy vedly k založení neziskové iniciativy Pod svícnem. Jednou z jejích hlavních snah je odstranit stereotypní pohled na věc a otevřít toto téma široké veřejnosti. “Svícen” medializoval již několik kauz, zasazuje se o vzdělávání soudců, především však zveřejňuje příběhy “hrdinů” domácího násilí. Není snadné posoudit, jaký dopad mají tyto aktivity na jednotlivé občany, v právní oblasti se ale rozhodně podařilo několik pozitivních změn. Tou nejčerstvější je redefinice trestného činu znásilnění.
Podle zmíněné redefinice je odteď každá sexuální praktika s dětmi do dvanácti let znásilněním. Původně se tyto případy klasifikovaly ne jako “znásilnění”, nýbrž jako “pohlavní zneužití”, jehož trestní sazba byla nižší. Od 1. ledna 2025 se výše trestu za znásilnění dítěte mladšího 12 let může vyšplhat až na 15 let oproti předchozím 12 letům.
Po daných tématech se přešlo přímo k debatě, v níž zúčastnění pokládali otázky nebo krátce zmiňovali vlastní zkušenosti. Obě autorky projektu se pokoušely odpovídat srozumitelně, ale zároveň odlehčeně, a tak byla atmosféra po celou dobu setkání navzdory těžkým tématům uvolněná a přátelská.
Kvůli nadcházejícím volbám byla toto jedna z posledních debat “Svícnu” a jeho příznivci si na další setkání budou muset dlouho počkat. Aktivity iniciativy tím ale rozhodně nekončí: v oblasti domácího a sexualizovaného násilí je rozhodně stále mnoho práce a posuny k lepšímu jsou podmíněné nejen reformami zákonů, ale i změnami v myšlení jednotlivých lidí a tím celé společnosti.
Autorka: Markéta Hofmannová
Foto: Markéta Hofmannová