Uvnitř stadionu se fanoušci hrnou k překvapivě malému pódiu, kde vyčkávají na příchod kapely. Netrvá to dlouho a na scéně se objevují předskokani. Malá a relativně nová, nicméně velmi energická skupina Been Stellar. Oproti The 1975 jsou rozhodně více rockoví a punkoví, to ale publiku nevadí. Lidé tančí a poslouchají kapelu. Jejich nejznámější píseň Fear of Heights, a My Honesty sklízí velký úspěch a potlesk.
Po odchodu Been Stellar se podium mění. Všichni čekají na příchod hlavního aktu. Opona se zvedá: celý stage je proměněný v dům, kompletní i s ozdobami na zdech a lampami. Jednotliví členi vchází na scénu, a zatímco si upravují hudební nástroje, rozsvěcují lampy. To vše je součástí divadelní performance, kterým jsou jejich koncerty The 1975 známé.
The 1975, čtyřčlenná skupina z Velké Británie, se proslavili již svým debutovým albem, které nese název kapely. Vyšvihli se do povědomí veřejnosti, a během let byli nominováni a vyhráli mnoho britských hudebních cen. Styl jejich hudby – artpop, pop rock – byl velmi populární na blogové sociální síti Tumblr, čímž přesáhli i své britské kořeny.
Jsou známí svým over-the-top vystupováním, komplikovanými, barevnými sety a hlavně, svým kontroverzním chováním. V minulosti jim to přineslo pár problémů, kdy si lidé nebyli jistí, zda je chování pouze hereckým výkonem, nebo opravdovými názory Matta Healyho, zpěváka a ústřední postavy kapely.
Healy se dříve dostal do povědomí širší veřejnosti hlavně svými rasistickými a islamofobními výroky na Twitteru, pak také jeho hanlivými komentáři k ženám. Za většinu svých bývalých chyb se však veřejně omluvil, což se ale mnohým lidem nezdálo dostačující. Poslední dobou se však zdá, že kontroverzi své osoby využívá, aby ve svých fanoušcích vyvolal reakci, pobuřující narážky mívá tedy obecně na všechny. Mnoho lidí ale jeho chování vnímá za nevhodné, a Healyho odsuzují, jiní ho brání, že je to vše součástí jeho divadla.
Healy se i přes kontroverzi kolem jeho osoby nedrží zpátky – na pódiu kouří, pije z flašek od vína a placatek. To vše dodává na celkové punkové atmosféře koncertu. Fanoušci zpívají s ním, smějí se jeho komentářům, tančí, svítí baterkami u pomalejších písní. Největší úspěch sklízí písně jako Robbers, Sex nebo Always Wanna Die (Sometimes). Jejich set je barevný, bliká, svítí, krásně doplňuje vystoupení.
Koncert trvá něco přes dvě hodiny, ale fanoušci i po skončení čekají na přídavek, který kapela nedoručí. Před odchodem dává Matt Healy mladé fanynce prázdnou placatku a bubenické paličky, následně odchází. ,,Škoda toho přídavku. Ale i tak to bylo úplně skvělý,“ komentuje fanynka při odchodu.
Text: Alena Lavrenčíková
Foto: Natálie Sochorová