Doba internetová

Doba internetová

Naučná

Sociální sítě, práce, zábava. Na internetu trávíme hodiny denně. Podcast Doba internetová se zabývá životem online a řeší témata kyberbezpečnosti, dezinformací i digitální wellbeing. Podcast vzniká ve spolupráci se studentským Radiem R a spolkem Fakescape.

Otevřít na Spotify

Epizody podcastu

24. 5. 202424 min 43 s

Doba internetová: 12/2 Re-klamy

Jedeme dál! Druhá část dílu na téma reklama. Které reklamy už se staly legendami? Jakou roli hraje v reklamě humor a známé osobnosti? S jakými termíny se v rámci reklamy můžeme setkat a co znamenají?  Co je to algoritmus a jak funguje? I to, jak reklama pracuje s naší psychikou se dozvíte v novém dílu podcastu. Druhou řadou podcastu Doba internetová provázejí Radka Grohová a Tereza Vodičková. Za poskytnutí prostor k nahrávání děkujeme Radiu R.

20. 4. 202430 min 10 s

Doba internetová 12/1: Čtyři reklamy stačí, drahoušku!

"Placené sdělení, jehož cílem je propagace produktů, služeb, společností nebo myšlenek s úkolem přesvědčit cílovou skupinu k akci." Ano, uhodli jste správně, řeč je o reklamě. Reklama je s námi od nepaměti, setkáváme se s ní ve všech oblastech našeho života, a to dennodenně. Jak ale vlastně funguje? Víme, jak jí čelit? A je to vůbec potřeba? Druhou řadou podcastu Doba internetová provázejí Radka Grohová a Tereza Vodičková. Za poskytnutí prostor k nahrávání děkujeme Radiu R.

2. 4. 202440 min 39 s

Doba internetová 11: Zelená klamárna aka greenwashing

S touto obchodní strategií se setkáváme denně. Podnik, společnost nebo produkt díky ní může působit jako eko a životní prostředí friendly, nicméně to vše bez nutnosti reálného snižování svého dopadu na životní prostředí. Jaké jsou nejčastější greewashingové taktiky, jak greenwashing rozeznat a jaké známe konkrétní případy? O tom všem si v druhé řadě Doby internetové povídají Radka Grohová a Tereza Vodičková. Za poskytnutí prostorů k nahrávání podcastu děkujeme Radiu R.

6. 3. 202447 min 49 s

Doba internetová 10: Vyvracíme mýty o zvířatech aneb prdí teda ti hadi?

V 10. dílu Doby internetové Radka s Terezou rozebírají nejrůznější mýty, konspirační teorie a nepravdy o obyvatelích zvířecí říše. Proč nikdo nechtěl uvěřit, že je ptakopysk skutečný? Co znamená žabička z loga Rainforest Alliance? A proč se bojíme pavouků? Holky se také střetávají s krutou realitou, když zjišťují, že dětské pohádky nám o zvířecích kamarádech podávaly víc než mylné informace. Druhou řadou podcastu Doba internetová Vás provázejí Radka Grohová a Tereza Vodičková. Za nahrání podcastu děkujeme Radiu R.

24. 12. 202339 min

Doba internetová 9: Vánoční speciál

V poslední epizodě tohoto roku si holky povídají o všem možném, co se jen trochu dotýká Vánoc. Kde si můžete zavolat se Santou? Jaká postava nesmí chybět v katalánském betlému? A co by podle nás Popelka našla v oříškách v roce 2023? Za nahrání podcastu děkujeme Radiu R.

18. 12. 202333 min 21 s

Doba internetová 8: Meme nebo mím? - part 2 / w. Braňo

V druhé části epizody Meme nebo mím? rozebírají holky s tvůrcem memeček Braňem třeba prospěšnost memů, jejich temnější stránku nebo to, jaké mají memy využití mimo zábavní bublinu sociálních sítí. Za nahrání podcastu děkujeme Radiu R.

11. 12. 202324 min 31 s

Doba internetová 8: Meme nebo mím? - part 1 / w. Braňo

Meme, mím, memečko, memísek? No zkrátka jakýkoliv obrázek, video nebo informace, která se šíří díky lidem prostřednictvím internetu. Memy jsou všude. Používají jako součást reklamy, volebních kampaní, jako zdroj informací, ale i jako nástroj propagandy. V osmé epizodě se holky podívají na vývoj memů, jejich využití a sílu. Také představí ty nejznámější z nich a rozeberou, proč asi tak zaznamenaly takový úspěch. A na to všechno nebudou tentorkát samy! Hostem osmé epizody je totiž Braňo, tvůrce meme stránky Kripláže, který do epizody přinese pohled druhé strany, tedy pohled tvůrce memů. Za nahrání podcastu děkujeme Radiu R.

23. 11. 202338 min 3 s

Doba internetová 7: Podcast o podcastech

Radka s Terezou si v 7. díle Doby internetové povídají o historii radiového vysílání, jejich oblíbených podcastech a velmi nestranných doporučeních na ně. Zmiňují i ceny Podcast roku a také zjišťují fakt, že v každém druhém podcastu se nějaká ta Tereza najde. Druhou řadou podcastu Doba internetová vás provázejí Radka Grohová a Tereza Vodičková. Za nahrání podcastu děkujeme Radiu R.

11. 11. 202353 min 48 s

Doba internetová 6: Kam čert nemůže, tam nastrčí aplikaci

Jaké appky nám usnadňují životy? A které nás naopak trochu štvou? V nové epizodě podcastu si Tereza s Radkou povídají o tom, jaké aplikace jsou našimi každodenními pomocníčky, jak je správně používat nebo na co si u nich dát pozor. Také se zamýšlejí třeba nad tím, jaké appky jim na trhu úplně chybí a proč některé společnosti promarňují dokonalé příležitosti k pojmenování jejich produktů. Druhou řadou podcastu Doba internetová vás provázejí Radka Grohová a Tereza Vodičková. Za nahrání podcastu děkujeme Radiu R.

30. 6. 202356 min 37 s

Doba internetová 5: Seznamte se se seznamkou!

Tinder, Badoo, Bumble... většina z nás si pod těmito pojmy něco představí. Na takovýchto seznamovacích platformách můžeme hledat lásku, povyražení a někdy třeba i jen přátele. V nové epizodě Radka s Terezou probírají seznamky od A do Z. Nejen tedy s jakými konkrétními platformami se setkaly, ale také jejich ať lepší či horší zkušenosti s randěním online, rizika s tím spojená a užitečné tipy, jak takové seznamky užívat bezpečně. Druhou řadou podcastu Doba internetová vás provázejí Radka Grohová a Tereza Vodičková. Za nahrání podcastu děkujeme Radiu R.

19. 5. 202321 min 28 s

Doba internetová SPECIÁL: Bizár Awards

Moment! Tohle přece není tak úplně normální epizoda. Moderátorky Doby internetové se nejspíš po cestě do studia zasekly někde pod kořenem, proto se jejich role netradičně ujala náhradní dvojice: Honza a Terka. Společně vás provedou světem nejklasičtějších bizarních videí a udělí jim ceny. Kdo se stane Skokanem roku? A který televizní pořad má ten nejlepší sestřih hlášek na Youtube? Dozvíte se v bonusové epizodě.

4. 5. 202349 min 34 s

Doba internetová 4: Cesta do světa bizáru / Youtube

Trapnost, hodně smíchu, potřeba propadnout se hanbou do země... Takhle se při sledování bizáru pravděpodobně většina z nás už někdy cítila. Ve čtvrtém dílu Doby internetové probíráme naši oblíbenou kategorii od A až do Z. Dozvíte se opět něco málo z historie, na jaké klenoty můžete na Youtube vůbec narazit či jaké bizarní hudební počiny jsou našimi oblíbenými. To všechno tentokrát za přítomnosti našich kamarádů a odborníků na bizár Terezy Kráčmarové a Honzy Martínka. Druhou řadou podcastu Doba internetová provázejí Radka Grohová a Tereza Vodičková. Za nahrání podcastu děkujeme Radiu R.

28. 4. 20234 min 50 s

Jednohubka 3: Dezinformace a kyberhrozby. I to je TikTok

TikTok je populární sociální síť, na které se uživatelé dívají na kratší či delší zábavná videa. TikTok nemá konec – můžete scrollovat a scrollovat, pořád ale uvidíte nový obsah. Kvůli čínskému vlastníkovi a potenciálnímu vztahu s čínskou vládou bývá TikTok označován za nebezpečnou aplikaci. Není to ale jediná jeho nevýhoda. Jednohubka vyšla jako článek na blogu Fakescape. Autorem je Tobiáš Míček.

29. 3. 202343 min 13 s

Doba internetová 3: Žádný učený z Youtube nespadl / Youtube

Ve třetí epizodě Doby internetové si povídáme o vzdělávání na Youtube. Doslechnete se, jaké kanály si pustit při učení do školy, k přípravě na maturitu nebo jací tvůrci vám pomůžou třeba i zvládnout vysokou školu. Kromě všudypřítomného historického okénka nebudou chybět zástupci přírodovědných oborů, humanitních věd či kanály, které se věnují výuce cizích jazyků. Mimo to se dozvíte, z jakých pořadů umí citovat Radka nebo z čeho se Tereza učila na zkoušky. Druhou řadou podcastu Doba internetová vás provázejí Radka Grohová a Tereza Vodičková. Za nahrání podcastu děkujeme Radiu R.

20. 2. 20237 min 32 s

Jednoubka 2: Ruských politických obětí přibývá. Jak Rusko ovlivňuje západní politiku?

Hillary Clinton, Joe Biden, Emmanuel Macron nebo třeba Petr Pavel, to vše jsou jména politiků, kteří se při svých kampaních setkali tváří v tvář s ruským ovlivňováním zahraniční politiky. Přinášíme souhrn toho, jak Rusko a jeho spřízněné organizace ovlivňují nejen veřejné mínění, ale i volby v západních demokraciích. Jednohubka vyšla jako článek na blogu Fakescape. Autorem je Tobiáš Míček

8. 2. 20231 h 1 min 21 s

Doba internetová 2: Vlivník nebo ovlivňovatel? / Youtube

V rámci druhé řady podcastu vám přinášíme první díl minisérie o Youtube. Každý z nás už onu stránku plnou videí někdy navštívil. Věděli jste ale, jak a kdy vznikla? Jaké bylo první video nahrané na YouTube? Dá se ještě shlédnout? Pobavíme se také o tom, jak na této platformě vydělávají youtubeři a jaká je definice influencera. Nebudou chybět průpovídky Terezy a Radky, třeba o tom, jak by mohl prorazit Leoš Mareš, kdyby se inspiroval nejsledovanějším kanálem na YouTube. Tak zůstaňte online a poslechněte si náš podcast Doba internetová. Druhou řadou podcastu Doba internetová vás provázejí Radka Grohová a Tereza Vodičková. Za nahrání podcastu děkujeme Radiu R.

30. 1. 20236 min 41 s

Jednohubka 1: A to vás o těch médiích ve škole nic neučili?

V jednadvacátém století má mediální výchova své místo i ve vzdělávacím systému ČR. Na mediální gramotnosti žáků se vzdělávací instituce podílí už od základní školy a výchova k práci s médii, kritickému myšlení a efektivnímu nakládání s daty je zasazena do Rámcového vzdělávacího programu (RVP), který vydává Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Jednohubka vyšla jako článek na blogu Fakescape. Autorkou je Radka Grohová.

20. 12. 202255 min 49 s

Doba internetová 1: Kdo si hraje, nezlobí?

Asi každý jsme si nějakou tu počítačovou hru někdy zahrál. Ale věděli jste, kam až historie her sahá? Kdo je to VTuber nebo co je e-sport? Dozvíte se nejen to, ale třeba také jak mohou hry pomáhat v léčbě a prevenci demence nebo co jsme hrály my jako malé. Druhou sérií podcastu Doba internetová vás provázejí Radka Grohová a Tereza Vodičková. Za nahrání podcastu děkujeme Radiu R.

29. 3. 202130 min 13 s

Život s technologiemi. Co můžeme udělat pro lepší spánek i vztahy? (Replug me)

S technologiemi se probouzíme, trávíme náš den a večer s nimi usínáme. S lektorkou digitálního well-beingu Karolínou Presovou z Replug me si povídáme o tom, jak z technologií udělat dobrého sluhu, spíše než zlého pána.

2. 3. 202130 min 13 s

Internet je plný mýtů o hubnutí, jak jim nenaletět? (Ne hladu)

Můžete pít kávu s mlékem a přitom zhubnout? A proč zázračné diety nefungují? Zuzana Vrbecká z Fakescape vyzpovídala nutriční terapeutku Karolínu Otavovou z organizace Ne hladu, která společně s kolegyněmi na Instagramu vyvrací mýty a dezinformace spojené se zdravým životním stylem.

16. 2. 202128 min 56 s

O soukromí a bezpečnosti na internetu (NÚKIB)

Co je to digitální stopa a jak ji můžeme ovlivnit? I o tom si povídáme s Petrou Sobkovou z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Řeč bude i o fotkách dětí na internetu nebo o tom, proč jsou zásady bezpečnosti důležité například pro úředníky.

8. 2. 202124 min 43 s

Vakcína proti dezinformacím (Medici PRO očkování)

Jak je možné, že byla vakcína proti covid-19 vyvinuta tak rychle? A může změnit naše DNA? Na internetu o tom přece psali. O nejčastějších mýtech spojených s očkováním si v prvním dílu Doby internetové povídáme s Lukášem Vaňkem z organizace Medici PRO očkování.

3. 2. 202112 min 51 s

Pamatuješ si na ICQ?

Doba internetová se představuje. Vítáme vás u poslechu pilotního dílu podcastu, který se věnuje internetu od CAPS LOCKU po ENTER. Pobavíme se o tom, jak vypadaly naše začátky na internetu a zavzpomínáme na ICQ či Stáj Ufonek.