Epizody podcastu
13. 1. 2025 • 32 min 27 s
Třetí válečné Vánoce
Reportáž a rozhovor s autorkou Inesou Havryk, studentkou žurnalistiky MUNI. Reportáž (od 2:35) přibližuje příběhy lidí na Ukrajině během třetího válečného roku. Prostřednictvím tradičního pokrmu kuťa, symbolických vánočních ozdob a prázdného talíře pro nepřítomné blízké ukazuje, jak silně je rodinné i národní dědictví zakořeněno v každodenním životě. Dojemné výpovědi přibližují bolestný osud rozdělených rodin, ztrátu blízkých na frontě a neochvějnou snahu uchovat si i v čase války alespoň zlomky vánoční radosti a naděje. V následném rozhovoru (od 12:01) Inesa mimo jiné velmi osobně svědčí o tom, jak se vyrovnat s nenávistí, kterou tato válka rozehrála. Ptá se Jan Hanák. Zvuk Pavel Zgarba.
30. 12. 2024 • 43 min 31 s
Debata Konce a začátky
Se začátkem nového roku a závěrem roku předcházejícího a závěrem podzimního semestru a tím pádem závěrem práce semestrálního studentského týmu podcastu GenZ uvádíme speciál, totiž debatu o závěrech či přímo koncích a nových začátcích. Interviewerkou je Kristína Kobolková (studentka) a interviewovanými jsou Oskar Fersko (student), Gabriela Zárubová (studentka), Jan Hanák (pedagog), Tereza Reková (pedagožka) a její syn Bernard. Zvuk Filip Johánek (pedagog). Končí semestrální studentský tým, který rozjížděl instagramový marketing, tvořil audiogramy, reels, jednoduše upoutávky, tak trochu i vedl rozhovory. Které uvedené dokumenty a zvukové experimenty studenty nejvíce zaujaly? Když studenti se mění a plynou dál svou cestou, jsou pedagogové něčím jako konstantami? Jaké zmatky sami řešili ve svých studentských časech? Jak zacházet s předsevzetími, nejen novoročními?
16. 12. 2024 • 38 min 54 s
Dokument Pygmalion in the Classroom
Dokument JAMU a rozhovor s autorkou Adélou Ryvolovu. Téměř každý si prošel školním vzdělávacím systémem a devíti lety studia na základní škole. Zdaleka ne všichni však ze strany učitelů zažili stejný přístup, stejnou míru pozornosti a důvěry. A protože to jsou klíčové faktory, které výrazně ovlivňují naše budoucí směřování a vnímání sebe sama, vznikl dokument Pygmalion in the Classroom inspirovaný stejnojmenným experimentem provedeným v 60. letech 20. století v Kalifornii. Efekt očekávání vedoucího k odpovídajícímu výsledku se Adéla Ryvolová, studentka druhého ročníku Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na Janáčkově akademii múzických umění, pokusila otestovat i v dnešní době. Srovnala výpovědi svého kamaráda Honzy a jeho bývalé třídní učitelky ze základní školy. Do jaké míry na Honzu působil Pygmalion efekt? Co sám touží jakožto budoucí učitel předávat svým studentům? To a mnohem více uslyšíte v dokumentu (od 3:22). Po jeho skončení následuje i debata s autorkou, ve které se dotkneme filosofických i destruktivních témat (od 13:45). Ptá se dramaturgyně, dokumentaristka a pedagožka JAMU Tereza Reková. Zvuk Jerguš Čermák.
9. 12. 2024 • 45 min 48 s
Dokument Sirotenky
Sirotenky. Příběhy čtyř mladých žen, které přišly v dětství nebo v rané dospělosti o rodiče. Je to vyprávění nejen o ztrátě, ale především o různých podobách truchlení a cestách, jak se vypořádat s životem bez mámy nebo táty. Sirotenky zkoumají hloubku svých emocí, zranitelnost a izolaci, která pramení z toho, že nevíme, jak si být na blízku. Je to návod pro každého, kdo se potýká se ztrátou. V prvním díle třídílné série autorka Esther Hyhlíková, studentka druhého ročníku Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na brněnské Janáčkově akademii múzických umění, zpovídá svou kamarádku Markétu Mikuláškovou, které zemřel otec v jejích desíti letech. Po dokumentu (od 3:50) následuje rozhovor s autorkou (od 30:00), ve které se dozvíme, jak Esther vnímá vlastní hlas, i co přichází v následujících dílech. Ptá se dramaturgyně, dokumentaristka a pedagožka JAMU Tereza Reková. Zvuk Jerguš Čermák.
2. 12. 2024 • 51 min 59 s
Dokument Baví vás chataření?
Dokument JAMU a rozhovor s autorkou Michaelou Randusovou. Zvuk Jerguš Čermák. Baví vás chataření? Jednoduchá otázka, na kterou ale může být odpověď pěkně složitá. Autorka dokumentu Michaela Randusová, studentka druhého ročníku Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scénáristiky na brněnské Janáčkově akademii múzických umění, se vrací téměř každý víkend domů. Tedy domů.. Spíš na rodinnou chatu, kam se zpravidla rodina o víkendu uchyluje. Ale není to i tak krásné? Taková chatová idylka. Asi by to i bylo krásné, kdyby někteří z rodiny nechtěli trávit víkend i nějak jinak a někde jinde. Znamená chataření únik od všedního přesyceného světa? Jak radostné či naopak otravné je zastříhávat každý keřík a zalévat všechno kvítí? Co chataření znamená pro autorčinu rodinu a vlastně pro kohokoliv, kdo se mu oddává? Je to tradičně oblíbená česká aktivita. Ale baví nás vůbec? Rozhovor s autorkou vede dramaturgyně, dokumentaristka a pedagožka JAMU Tereza Reková.
25. 11. 2024 • 41 min 34 s
Dokument Tajemství hudby
Dokument JAMU a rozhovor s autorkou Klárou Prchalovou. Zvuk Jerguš Čermák. „Na světě existuje mnoho nezodpovězených otázek: Patří ananas na pizzu? Je země placatá? Bylo dřív vejce, nebo slepice? A nad těmito otázkami se vede dlouhá diskuze. Je tu ale ještě jedna otázka, která mi už dlouho nedá spát. Záleží v hudbě na vzhledu?“ Na tuto otázku se autorka dokumentu Klára Prchalová, studentka druhého ročníku oboru Audiovizuální tvorba a divadlo na brněnské Janáčkově akademii múzických umění, ptala lidí okolo sebe, od přátel až po pouliční umělce, a snažila se najít odpověď. Existuje ale vůbec nějaká jednoznačná odpověď? Rozhovor s autorkou vede dramaturgyně, dokumentaristka a pedagožka JAMU Tereza Reková.
18. 11. 2024 • 51 min 55 s
Dokument Řemeslo má zlaté dno
Dokument JAMU a rozhovor s autorkou Monikou Ostrovskou. Zvuk Jerguš Čermák. Řemeslo má zlaté dno. Právě s touto okřídlenou větou se autorka Monika Ostrovská pustila do natáčení. Dlouholetá zkušenost prodavačky ji totiž dovedla k úvahám, že toto povolání má už spíš jen to dno, než že by bylo zlaté. Může být i v oboru nevyučený plnohodnotným prodavačem? Na jaké situace žádná škola nepřipraví? Po uvedení dokumentu následuje rozhovor, jak proces natáčení probíhal, jak autorka v roli prodavačky píše obchodní poezii na umaštěné tácky od salámů, a jak to možná bude vypadat, až nás jednou budou obsluhovat roboti. Monika Ostrovská je studentkou druhého ročníku Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scénáristiky na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Rozhovor s ní vede dramaturgyně, dokumentaristka a pedagožka JAMU Tereza Reková.
11. 11. 2024 • 45 min 39 s
Dokument Takové to nadechnutí se
Dokument JAMU a rozhovor s autorkou Lenkou Kolomazníkovou. Jaké je pro věřícího člověka potýkat se s temnými až sebevražednými myšlenkami? A jak se na to dívá církev? Snímek experimentální formou propojuje výpovědi dvou kněží Petra Baláta a Michaela Shmitze s výraznou zvukovou koláží skutečných snů a poetického textu. Vede nás až k mrazivému večeru u kostela a k otázce: "Kdybys chtěl, byl bys?" Autorka Lenka Kolomazníková je studentkou Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scénáristiky na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Rozhovor s ní vede dramaturgyně, dokumentaristka a pedagožka JAMU Tereza Reková.
4. 11. 2024 • 35 min 13 s
Dokument Závislost nezávislých
Dokument MUNI a debata s autorem Tomášem Kosinou. Nikotinové sáčky jsou svého druhu fenoménem doby. ‚Vítejte v nikotinovém světě, ale docela jinak než vaši rodiče. Buďte sví.’ Nové vábení tabákového průmyslu má i svůj newspeak. Malé sáčky se uchovávají v krabičce, která se nazývá puk. Konzumace těchto sáčků se označuje jako nabíjení. Poslechněte si příběhy těch, kteří svou mladickou nezávislost přežvýkali v závislost, včetně samotného autora.
28. 10. 2024 • 35 min 38 s
Československá generace Z
28. října/októbra uvádíme speciál. V den výročí vzniku Československa, státu, který neexistuje, a přesto se slaví, nikoliv bez kontroverzí, debatuje pětice mladých "čechoslováků" žijících momentálně v Brně - Kristína z Kysúc, Oskar z Lelekovic, Barbora z Mariánských lázní, Gabriela z Trnavy a Julie z Hustopečí.
19. 10. 2024 • 46 min 29 s
Dokument Roztroušení
„Smířit se znamená naučit se s tím žít.“ Dokument MUNI a debata s autorkou Danielou Chroboczkovou. Autorský rozhlasový dokument věnovaný šokujícímu setkání mladého člověka s vlastní diagnózou roztroušené sklerózy a otázkou, zda a jak lze s tímto těžkým onemocněním žít, respektive se s ním smířit. V prvé řadě je třeba ocenit autorčinu odvahu vyjít na světlo s tématem, kterého se mnoho lidí děsí, přitom bez zatěžkávajícího, téměř povinného smutku, který podobná témata občas nevhodně až kýčovitě provází. Dokument těžké téma vypráví s jistou lehkostí, což umožňuje pozice protagonistek, které všechny s touto nemocí žijí. Tento styl vyprávění téma nezlehčuje, ale lidi žijící s touto diagnózou celkem inkluzivně uvádí do světa lidí relativně zdravých. A přesahy se zde samozřejmě nabízejí, protože analogický razantní nechtěný zásek, který dosavadní život zásadně proměňuje, ať už v jakékoliv podobě, se většině z nás buď už stal, nebo se pravděpodobně někdy stane, i když ještě není jasné, v jakých kulisách. Dokument vypráví skrze výpovědi čtyř protagonistek natáčené v různých zvukových prostředích, což snímku dává jistou životnost, tedy že nepřebývají samy uzavřené kdesi ve vzduchoprázdnu, ale i nadále v reálném životě. „Smířit se znamená naučit se s tím žít,“ říká jedna z protagonistek, což představuje jednu z ústředních výpovědí snímku. Nezní to na první poslech nijak zvlášť objevně, přelomově, katarzně, ale v situaci takového životního zlomu je dost možná právě toto tím zásadním zjištěním, snad právě proto, že neokázalým. Dokument bude v upravené kratší verzi uveden ve vysílání Českého rozhlasu Plus.
7. 10. 2024 • 46 min 15 s
Dokument Domeček
Dokument MUNI o inkluzivním přátelství a rozhovor s autorkou Zuzanou Šimerovou. Autorský rozhlasový dokument zachycuje příběh skupiny přátel, jejíž součástí je dívka s Downovým syndromem. Součástí skupiny je také autorka dokumentu, která do příběhu vstupuje. Dokument dále představuje perspektivu autorčina spolužáka a blízkého kamaráda, který nemá o Downově syndromu žádné povědomí. Autorka prostřednictvím záznamu každodenních situací a rozhovorů se svými vrstevníky zkoumá otázky týkající se podstaty přátelství, blízkosti, odlišností i předsudků vůči neznámému. Dokument vznikal jako bakalářská práce na FSS MUNI. Z posudku pedagoga: "Jde o velmi zdařilé dílo, které plyne klidně, bez zádrhelů, přirozeně, v jakoby vzájemném vyprávění, sdílení přátel, kam je posluchači dovoleno nahlédnout dosti blízce. Autorka vystupuje jako jeden z protagonistů, ale přiznaně s tím, že je zároveň autorkou snímku. Jde o prakticky zcela observační dokument, což vůbec není snadné a autorce se tento přístup opravdu vydařil. Oceňuji práci s uvěřitelnými situacemi. Oceňuji též jemné a funkční využití hudby, která vždy nese silný emotivní akcent a je třeba s ní zacházet s rozvahou, což se autorce podařilo. Hudba napomáhá dobré zvukové interpunkci snímku. Stejně jako práce stichem. Dynamice, plastičnosti vyprávění slouží i jemné zvraty, které postupně přicházejí. Poměrně svižně přestane posluchač řešit Zuzčin Downův syndrom a zaposlouchá se do příběhů a témat, kterými skupina přátel žije a která nastoluje a rozpřádá a jsou to témata přesažná, takže posluchač postupně s protagonisty snímku zavádí ve vlastních myšlenkách hovor, své osobní souznění či polemiku. Inkluze se zdá být dokonalá, vrstevnatá. Jde o autorčinu profesionální prvotinu a je až s podivem, jak zralé dílo to je." Dokument byl v upravené kratší verzi uveden i ve vysílání Českého rozhlasu Plus.
30. 9. 2024 • 39 min 23 s
Dokument Cesta za vlastním domovem
Dokument MUNI a debata s autorem Martinem Pospíškem o stěhování a životních cestách, které jsou spojeny s jeho rodným Šumperkem. Toto okresní město přišlo v posledních třiceti letech o šestinu obyvatel, hlavně z důvodu nedostatku atraktivní práce a dost možná i uspokojivé životní perspektivy. Mladí lidé odcházejí. Autorský rozhlasový dokument přináší příběhy a názory mladých lidí, kteří se v Šumperku narodili a z města odešli a někteří překvapivě i vrátili a zároveň pohled rodiče, který celkem jasně vnímá, chápe a snad i podporuje, že jeho vlastní děti na návrat ani nepomýšlejí. Je to smutné? Je to pochopitelné? Prostě vývoj nezastavíš? Jak žít na periférii?
27. 6. 2024 • 30 min 12 s
Reportáž Lidé z ulice
Reportáž MUNI a debata s autorkou Kristinou Lejchtovou. Skrze autentický příběh člověka, který žije na ulici už 28 let, reportáž přibližuje život lidí bez domova a činnost spolku Mezi4stěny - Pomoc potřebným. Jsou různé důvody, proč mohou lidé skončit na ulici. Někteří se snaží svoji situaci změnit a pomáhají při tom i ostatním. Spolek Mezi4stěny docela jedinečně spolupracuje s městskou částí Brno - Židenice a krom jiného realizuje takzvaný peer program. V brněnské „kulturní fabrice“ Industra se v sobotu 14. září 2024 chystá benefiční multižánrový festival BEZDfest24.
20. 6. 2024 • 42 min 18 s
Zvukové miniatury Nečekaná dobrodružství
Lidská komunikace se odehrává převážně v neverbální rovině, což se možná překvapivě děje, i když chybí obraz či dotyk, jen ve zvuku. Rozhlasová tvorba s tím pracuje již odedávna, co to umožnila technologie záznamu, a říká takovým zvukům ruchy, hluky, zvuková prostředí.. ale třeba i barva či melodie hlasu. Jak srozumitelné ale zvukové dílo může být, pokud slovo eliminuje zcela? Tento díl podcastu GenZ tři takové snímky představí. Autoři jsou studenti JAMU. Martin Chmelík: Na židli. Adéla Ryvolová: Rainy day. Kristýna Fantová: Hukalky.
13. 6. 2024 • 42 min 6 s
Dokument Domov za hranicemi domova
Dokument MUNI o pocitech, které mladý člověk zažívá, když se poprvé vypraví za hranice nejen svého domovského města, ale i země. Autorka Karolína Lašáková v první sondě svého bakalářského projektu a možná ještě víc v debatě představuje generační téma mladých lidí, kteří opouštějí rodičovský domov, odcházejí za studiem a prací a začínají celkem reálně uvažovat, že je rozdíl mezi bydlištěm a domovem, kde by chtěli strávit kus života, ne-li život celý. Co je domov a co by ho mělo tvořit? Či možná spíš kdo?
6. 6. 2024 • 35 min 43 s
Reportáž Nám. Všem.
Reportáž MUNI o pietní akci Objetí Fildy a debata s autorem Janem Krbcem. Těsně před Vánoci nastalo bezprecedentní vraždění na pražské Filozofické fakultě, které vstoupilo do temných dějin naší země brutálně a jen těžko vymazatelně. Jen pár týdnů poté proběhla kolem budovy školy pietní akce Objetí Fildy. Jak uchopit tak citlivé téma? Jak v něm být přítomný jako novinář? S autorem o tvorbě reportáže, v nově sestříhané o třetinu kratší verzi. Nám. Všem. Půl roku poté.
30. 5. 2024 • 43 min 55 s
Dokument Světlo za mřížemi
Dokument MUNI o víře ve vězení a debata s autorem Matějem Klimšou. Ocitnu-li se za mřížemi, mohu upínat svou víru k tomu, že jsem nevinný, že mě jednou pustí, možná i dřív, že mě žena neopustí, že se napravím. Ale v hraniční životní situaci si mohu také klást otázky po smysluplnosti života, po jeho přesažnosti, ba možná přímo po Bohu a víře v něj.
13. 5. 2024 • 43 min 37 s
Reportáž The Voice of falafel
Reportáž MUNI o Istanbulu, o falafelu, o televizní talentové soutěži, o atmosféře Turecka, to vše na ploše necelých osmi minut. S autorem Martinem Pavlíkem debatuje Jan Hanák.
6. 5. 2024 • 42 min 53 s
Dokument Málem v base
Dokument MUNI o střetu idealistického mladíka se systémem, v úvodní fázi připravovaného bakalářského projektu, v níž je autor značně autobiografický. Dokument Málem v base v GenZ uvádí autor Lukáš Hulenka, pár slov s ním na to téma prohodí jeho pedagog Jan Hanák.
3. 5. 2024 • 44 min 11 s
Zvukové miniatury Jak zachytit zvuk pocitu?
Formy zvukového vyjádření jsou rozmanité. Není to zdaleka jen slovo či hudba, ale i ruchy, hluky, zvukové prostředí. Ruchy jako neartikulované zvuky, kterými jsme v životě obklopeni a sami je vytváříme a které nesou významy, aniž by bylo třeba je komentovat. Studenti rozhlasové tvorby se je učí používat, učí se jimi vyprávět. Výsledek práce tří z nich je možné slyšet v tomto dílu GenZ. Zvukové miniatury z dílny JAMU a rozhovor s autorkami Michaelou Randusovou, Barborou Kučerovou a Adélou Kafoňkovou uvede Jan Hanák.
22. 4. 2024 • 40 min 49 s
Minutová hra Přemlouvání
Minutová hra JAMU o vztahu, nebo spíš nevztahu, v němž jeden nenaslouchá druhém, ale jen sám sobě, svým touhám a přáním a stává se tak brutálním násilníkem. S autorkou Klárou Salcmanovou a herci Tomášem Pavlicou a Markétou Bílkovou debatuje Jan Hanák.
15. 4. 2024 • 44 min
Minutová hra Paraziti v ráji
Minutová hra JAMU o ráji, který může mít spoustu podob, včetně i velmi nečekaných. Záleží totiž i na tom, jestli nejste třeba tasemnice. S autorem Ondřejem Hybáškem, herečkou Lesanou Krauskovou a pedagožkou Katarínou Tlapák debatuje Jan Hanák. Respektive Lesana s Katarínou uvažují, zda Ondřej vůbec přijde, dívají se na jeho opuštěný mikrofon a snaží se vyjádřit, co by asi tak řekl, kdyby tady byl..
8. 4. 2024 • 40 min 19 s
Minutová hra Dáš si čaj?
Minutová hra z dílny Janáčkovy akademie múzických umění o násilí ve vztahu a debata s autorem, herečkami a pedagožkou. Ve scénáři jde vidět inspirace tarantinovská a v interpretaci poirotovská. Jak se mohou tyto dvě polohy potkat? A jak vůbec se může střetnout vize scénáristická, režijní a herecká? Se studentem-scénáristou Vojtěchem Rikanem, pedagožkou-režisérkou Katarínou Tlapák a studentkami-herečkami Natálií Ondrejmiškovou a Romanou Horákovou debatuje Jan Hanák.
25. 3. 2024 • 42 min 58 s
Reportáž Dancehall
Reportáž MUNI o tanečním stylu dancehall, o vztahu Jamajky a Brna, o radosti a debata s autorkou Alžbětou Kocmanovou. Hovor se překvapivě stočí i na mateřství a zásadní roli muže v podpoře ženy, když rodí jejich společné dítě. S autorkou debatuje Jan Hanák.
18. 3. 2024 • 41 min 13 s
Reportáž Daruj krev, daruj život
Reportáž MUNI o dobrovolném dárcovství krve a debata s autorem Matějem Janouškem. Reportáž má až téměř osvětovou funkci, přičemž se posluchač může ptát, jestli autor přece jen příliš netlačí na pilu, tedy vlastně na city. Kde leží hranice žurnalistiky a PR? Jaká míra autorské angažovanosti v tématu je ještě přijatelná a kdy už škodí? Řeč je také o autorově dokumentární tvorbě, o respektu k odlišnostem, o nenávisti a pochopení. Připravil Jan Hanák.
11. 3. 2024 • 41 min 58 s
Reportáž Skialpy
Reportáž MUNI o skialpinismu a debata s autorem Radimem Jauerníkem. Jiskřivá zimní atmosféra, Beskydy, Lysá hora v hovoru vedeném na lyžích i ve vyhřáté chatě u piva. Proč autora pro jeho rozhlasovou prvotinu zaujalo zrovna toto téma? Jaký vztah má k horám a lyžím? A proč se ve svém dalším zamýšleném, už dokumentárním snímku chce zaměřit na dobrovolné hasiče? S autorem Radimem Jauerníkem debatuje Jan Hanák.
4. 3. 2024 • 39 min 9 s
Reportáž Tramping
Reportáž MUNI o trampingu ve vztahu dcery a otce a debata s autorkou Štěpánkou Juránkovou. Proč se u nás tramping tak rozšířil? Přičemž tento fenomén má už stoleté kořeny. Sloužil jako únik od reality? Měl nějaký přesah? A proč o něm mluvíme v minulém čase? Je tramping ještě vůbec zajímavý pro současnou mladou generaci? O tom reportuje dcera jednoho ze zakladatelů jedné trampské osady. S autorkou Štěpánkou Juránkovou debatuje Jan Hanák.
26. 2. 2024 • 44 min 50 s
Reportáž HaDivadlo uvaděček
Reportáž MUNI o legendární divadelní scéně optikou jejích uvaděček a debata s autorkou Kristýnou Hnilicovou. Jak jiné či odhalující je nahlédnout do divadelního světa skrze prostory a osoby divákům zpravidla docela skryté či přehlédnutelné? Co myslí tím, když mluví o toxickém prostředí? Je to přehlídkou emocí, které zde defilují možná o dost vypjatěji, než nejen v běžném životě, to samozřejmě, ale i než v jiných brněnských divadelních scénách, jak se šušká? S autorkou Kristýnou Hnilicovou debatuje Jan Hanák.
19. 2. 2024 • 44 min 35 s
Reportáž Kola dětem a dokument Koloběh mimo sezónu
Jedna reportáž a jeden dokument jednoho autora (MUNI) na cyklistické téma. Dva způsoby, dva úhly pohledu. S mladým novinářem Patrikem Fišerem debatuje jeho pedagog Jan Hanák.
12. 2. 2024 • 42 min 6 s
Reportáž Heligonky
Reportáž MUNI o fenoménu živé tradice heligonek v oblasti Kysuce na Slovensku a debata s autorkou Kristinou Kobolkovou. Takto psala autorka na začátku tvorby snímku: "V reportáži sa budem sústrediť na heligónky ako špecifický typ hudobného nástroja, ktorý je veľmi obľúbený predovšetkým v regióne Kysúc na severozápade Slovenska. Chcela by som v reportáži objasniť to, prečo sú heligónky práve tu také populárne. Rovnako by som chcela zaznamenať to, akým spôsobom sa tento trend vyvíja, kam smeruje, a k tomu je potrebné aj vedieť, aký bol v minulosti. Preto by som chcela v reportáži predstaviť príbehy ľudí z každej generácie, ktorých život je úzko spojený s heligónkami." Jak se podařilo autorce tento námět proměnit ve funkční zvukovou reportáž? S Kristinou Kobolkovou debatuje Jan Hanák.
5. 2. 2024 • 44 min 23 s
Reportáž Nám všem
Reportáž MUNI o pietní akci Objetí Fildy a debata s autorem Janem Krbcem. Těsně před Vánoci nastalo bezprecedentní vraždění na pražské Filozofické fakultě, které vstoupilo do temných dějin naší země brutálně a jen těžko vymazatelně. Jen pár týdnů poté proběhla kolem budovy školy pietní akce Objetí Fildy. Jak uchopit tak citlivé téma? Jak v něm být přítomný jako novinář? Tato otázka zní zvlášť naléhavě, když jsme při podobně strašných událostech až příliš často svědky, jak novináři nevědí, co si s tím počít a jsou mnohdy buď nemístně akční nebo zase povinně bezobsažně smutní. Autor snímku už sice není zrovna nejmladším studentem, ale uchopil téma, které mladým univerzitním prostředím pochopitelně hýbe a reportáž z místa přinesl způsobem velmi citlivým, zralým, skoro jakoby šlo o přímý přenos. S Janem Krbcem o okolnostech tvorby reportáže debatuje Jan Hanák.
29. 1. 2024 • 44 min 56 s
Dokument Za pultem
Absolventský dokument MUNI o DJingu a elektronické taneční hudbě a debata s autorem Šimonem Vítkem. Snímek v roce 2023 získal Cenu Arnošta Heinricha, udělovanou Syndikátem novinářů ČR ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. DJ je mezi hudebníky poměrně mladá profese. Představa jednoho člověka, který stojí na pódiu za mixážním pultem s párem, případně dvěma páry přehrávačů a je hlavní hvězdou večera či hudebního festivalu, byla ještě v minulém století nereálná. První DJové dosahující globální popularity se začali objevovat až v prvním desetiletí 21. století. Možná i to je jeden z důvodů, proč DJing není příliš uznávaný veřejností ani některými profesionálními hudebníky jako „opravdové“ umění. DJ je všeobecně vnímán pouze jako člověk, který stojí za mixážním pultem a „mačkáním tlačítek“ pouští skladby. Jde tedy o umění? V čem spočívá? A proč to vůbec definovat? S autorem dokumentu Šimonem Vítkem debatuje Jan Hanák.
22. 1. 2024 • 45 min 20 s
Dokument Rodinné cesty, když ledovce tají
Absolventský dokument MUNI o skepsi mladých lidí k rodičovství v souvislosti s klimatickou změnou a debata s autorkou Berenikou Munteanu a s dramaturgyní Martinou Pouchlou.Jak mladí lidé promítají silné téma své generace, environmentální žal do rozhodování, zda budou či nebudou mít děti? A co je k těmto úvahám vede? Obava o osud planety? Obava o osud těch dětí? Nebo jinak? Poznámka jednoho katolického kněze: "Seděl jsem na jedné svatbě u stolu s mladou ženou a rozvíjel své rozhořčení nad hloupostí několika německých žen, které podle médií prohlásily, že nebudou mít děti, protože nebudou produkovat další bytosti vypouštějící metan. "No tak ale ty taky žiješ v celibátu z lásky k Bohu, tak proč by tyto ženy nemohly žít v celibátu z lásky k matce Zemi?" kontrovala tato mladá žena. A musím říct, že mě dostala, že vlastně měla pravdu. A co sdělují média, už může být významově posunutý výklad, což bohužel bývá až příliš časté."S autorkou dokumentu Berenikou Munteanu a dramaturgyní Martinou Pouchlou debatuje Jan Hanák.
15. 1. 2024 • 43 min 26 s
Dokument Sny
Studentský dokument JAMU a debata s autorkou Hanou Ptáčkovou. Pamatujete si své sny? Pamatujete si je rádi? Nebo se děsíte, co přijde, už jen když se blíží čas k spánku? Jak souvisí stav bdělosti a spánku, pokud jde o sny? Jaký je váš nízký sen? A jaký vysoký? Sníte o své budoucnosti? Sníte? Autorka je studentkou Ateliéru audiovizuální tvorby a divadla Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Připravil Jan Hanák. Generace nejmladších dospělých začíná utvářet náš svět, ať se to někomu líbí, či ne. Nesouhlasíte? Nemusíte. Jen poslouchejte. Ať víte.
8. 1. 2024 • 45 min 4 s
Dokument Maturoval jsem z ní
Absolventský dokument MUNI o setkání mladého studenta a známé spisovatelky Terezy Boučkové a debata s autorem Jiřím Čaníkem a dramaturgyní Brit Jensen. Připravil Jan Hanák.Začínal se záměrem natočit dokumentární portrét spisovatelky a disidentky Terezy Boučkové, kterou obdivuje už od gymnaziálních let. Po prvních debatách s dramaturgyní Brit Jensen se téma posunulo dál. "Já jsem z ní maturoval," byla jeho první slova a byla velmi vypovídající o vztahu autora a protagonistky. Složil maturitou z češtiny z knihy Terezy Boučkové Rok kohouta a přinejmenším od té doby ji nemohl dostat z hlavy, o čemž svědčí i to, že se tímto tématem zabýval půldruhého roku svého vysokoškolského studia a dovedl ho do podoby svého absolventského bakalářského dokumentu. S ostychem zazvonil u dveří osobnosti, kterou znal pouze z učebnic. A ta byla překvapená, že z ní někdo maturoval. Jde o setkání dvou generací a snad i střet dvou světů před a po Sametové revoluci.Autor dokumentu Jiří Čaník je studentem Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
18. 12. 2023 • 43 min 13 s
Dokument Za branou vozovny
Dokument MUNI o skrytých povoláních kolem brněnských "šalin" a debata s autorem Martinem Pospíškem.Z úvah autora ještě před natáčením:Proč? Hromadnou dopravu využíváme téměř každý den. Často si neuvědomujeme, že provozem stojí více profesí. Nejsou to jen řidiči, na provozu se podílí mnoho lidí, kteří pracují pro naše pohodlí i v noci. Já sám bych se rád dozvěděl více o tomto prostředí. Často jsem si říkal: „Jak to asi vypadá ve vozovně? Co by se stalo, kdybych na konečné zastávce nevystoupil?“ Posluchače jistě někdy napadlo něco podobného.Co? Audio dokument bude sledovat, co se děje za bránou vozovny MHD v Brně. První část bude zaměřena na prostředí a činnosti jednotlivých zaměstnanců a druhá část by se měla více zaměřit na jednoho konkrétního pracovníka a jeho příběh. Celé by se to mělo odehrávat v brzkých ranních hodinách, protože předpokládám, že zaměstnanci nebudou žít v „běžném denním režimu“.Jak? Můj plán je oslovit řidiče MHD s tím, jestli by mě nemohl vzít s sebou do depa. Pokud nebude tato možnost proveditelná, pokusím se domluvit s někým rovnou na místě. Za předpokladu, že by se mi nepodařilo dostat dovnitř ani tímto způsobem, zvážím oslovení tiskové mluvčí. Rád bych byl přítomen alespoň na jedné směně a alespoň dvakrát ve vozovně. Chtěl bych nahrát rozhovor s někým, kdo pracuje pro dopravní podnik přes noc a dovolí mi jít do hloubky. Pokusím se najít někoho, komu nebude vadit svěřit se se svým osobním životem a jak moc se daří ho kombinovat s prací přes noc. Určitě bych zkusil domluvit i nějakou zkušební/služební jízdu a zachytit kouzlo prázdného probouzejícího Brna z prázdné tramvaje.Záměr: Dokumentem bych chtěl posluchačům přiblížit, co se děje ve vozovnách po setmění a co všechno musí zaměstnanci zvládnout, než mohou vozy opět vyjet do ulic. Tato neviditelná práce se jistě zaslouží ocenění, protože by bez ní MHD buď vůbec nejezdila nebo by nemusela být bezpečná.Jak se tento záměr podařil realizovat? S autorem Martinem Pospíškem debatuje Jan Hanák.
4. 12. 2023 • 41 min 42 s
Dokument Perfektní krize
Studentský dokument JAMU a debata s autorkou Klárou Salcmanovou.Tvorba, termíny, psaní, tlak, žádná inspirace, nic, pokus o tvůrčí vzepětí, zase nic. Krize. Chci být perfektní. Nic. Perfektní krize. Kdo by to neznal? Nebo koho by to ještě nečekalo?Autorka je studentkou Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scénáristiky Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Připravil Jan Hanák.
27. 11. 2023 • 43 min 56 s
Dokument Autoportrét
Studentský dokument JAMU a debata s autorkou Adélou Šperkovou. Jak se v autoportrétu zrcadlí tváře či životy těch, kteří je poslouchají, kteří se na ně dívají? Co vedlo mladou vizuální umělkyni k tvorbě rozhlasového snímku? Fascinace slovy, jak říká? Svým snímkem se ptá po smyslu bytí. Zní to banálně, přitom zároveň přesně o to ale v životě jde. Autorka je studentkou Ateliéru audiovizuální tvorby a divadla Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Připravil Jan Hanák. Generace nejmladších dospělých začíná utvářet náš svět, ať se to někomu líbí, či ne. Nesouhlasíte? Nemusíte. Jen poslouchejte. Ať víte.
13. 11. 2023 • 45 min 8 s
Dokument Konec začátku
Dokument MUNI o tom, když si mladý člověk sáhne na život, a debata s autorkou Zuzanou Šimerovou. Období dospívání je obdobím křehkosti, ve kterém se mladí lidé vypořádávají s hledáním vlastní individuality, vymezováním se vůči autoritě či srovnáváním se s vrstevníky. Nejen proto je v posledních letech s touto věkovou skupinou spojen nárůst počtu pokusů o sebevraždu.. Dokument je postaven na autentických svědectvích. "Je to taková díra v srdci, taková bezmoc, že už nejde cítit nic, ani lásku, ani bezmoc, ani naštvání. Je to jen apatický stav, kdy už prostě čekáte jen na smrt a je vám všechno úplně jedno." Připravil Jan Hanák.
6. 11. 2023 • 42 min 10 s
Dokument Vzhůru do hrobů
Studentský dokument JAMU a debata s autorkou Zitou Maršíkovou, alias Botkovou. Měla období sňatkové, pak mateřské a nyní pohřebnické. Zita pseudonymem Botková, mladá umělkyně, která brigádničí v pohřební službě. Co ji vede k úvahám, jak bude naloženo s tělem po smrti? Je její dokument jen nadsázka nebo sarkasmus? Prý se její pohřební období už chýlí. Co přijde dál? Autorka je studentkou Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scénáristiky Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Připravil Jan Hanák. Generace nejmladších dospělých začíná utvářet náš svět, ať se to někomu líbí, či ne. Nesouhlasíte? Nemusíte. Jen poslouchejte. Ať víte.
30. 10. 2023 • 44 min 34 s
Dokument Budeš tu i zítra
Studentský dokument JAMU a debata s autorem Vojtěchem Rikanem. Jak žít s duševním onemocněním? Jak žít s rizikem takové nemoci? Jak žít s obavami jejího vývoje? Jak žít s myšlenkami na sebevraždu? Jak nalézt naději či alespoň jak ji neztratit? Budeš tu i zítra? Budeš tu i zítra. Budeš tu i zítra... Autor je studentem Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scénáristiky Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Připravil Jan Hanák. Generace nejmladších dospělých začíná utvářet náš svět, ať se to někomu líbí, či ne. Nesouhlasíte? Nemusíte. Jen poslouchejte. Ať víte.
23. 10. 2023 • 42 min 50 s
Dokument Fenomén skate. Vhled do světa na prkně
Dokument MUNI o skateboardingu a debata s autorem Jiřím Petrem. Z autorova námětu: Skateboarding se mi v dospívání stal jedním z největších volnočasových koníčků. V dokumentu bych přiblížil postupnou proměnu tohoto sportu. První skateboardisti u nás svou zálibu vnímali spíše jako životní styl, který nemá vlastní pravidla a poskytuje jim v ulicích jakousi formu volnosti a svobody. V dnešní době je skateboarding nejen volnočasovou aktivitou, ale stal se i organizovaným sportem. Neděje se jen „mezi paneláky“, ale i na místech přímo pro něj určených, vzniklo i několik skateboardových škol a dokonce se skateboarding zařadil mezi olympijské sporty. Chci oslovit zástupce „původní skateboardingové komunity“, komunity dnešních „závodních“ skateboardistů a částečně i mládežníky, kteří se ve skateparcích pohybují ve svém volném čase. Co pro ně život na prkně znamená? Hlavním cílovým publikem dokumentu bude generace mých rodičů, kteří skateboarding v mládí zažili v jeho tuzemských počátcích. O tom, jak se námět podařilo naplnit, ale také o jeho dalších tvůrčích plánech debatuje s autorem Jiřím Petrem průvodce pořadem Jan Hanák.
16. 10. 2023 • 40 min 28 s
Dokumoment Ženy v přechodu
Reportážní dokumoment MUNI o tématu žen v přechodu ve vztahu dcery a matky a debata s autorkou Alžbětou Kadlecovou. Z námětu autorky.. "Když žena slaví padesát a prochází menopauzou.. dva milníky v životě, které ale v naší společnosti neslaví ženy úplně radostně. Přitom může být menopauza důležité a potenciálně skvělé období, kdy žena může přijmout sebe sama. To samé i padesáté narozeniny. Jsme posedlí kulatými čísly. Jak se vyrovnat s věkem, tělem, pocity?" S autorkou Alžbětou Kadlecovou debatuje Jan Hanák.
9. 10. 2023 • 42 min 53 s
Dokumoment Sněhové vločky
Studentský dokumoment MUNI o takzvané generaci sněhových vloček a debata s autorkou Barborou Kaufmannovou, která takto přemýšlí hned v úvodu: "Denně kolem sebe vidím mladé lidi, co bezduše chodí městem, sluchátka v uších a sluneční brýle na očích i ve chvíli, kdy to zdánlivě potřeba vůbec není. Sedí jen tak u stolu v atriu a koukají před sebe, často nepřítomně. Něco je trápí, nikdo z nás už ale neví, co." Za generaci sněhových vloček jsou označováni mladí lidé narození mezi lety 1995 a 2010. Například podle Wikipedie trpí zvýšenou citlivostí a zaměřením na sebe sama, vykazují psychickou křehkost, snadno se urážejí, věří, že na základě své jedinečnosti mají nárok na zvláštní zacházení a mívají problém vyrovnat se s odlišnými názory nebo fakty, které nechtějí slyšet. Je to opravdu tak? S autorkou dokumomentu Barborou Kaufmannovou debatuje Jan Hanák.
2. 10. 2023 • 41 min 52 s
Dokument Pět fází smutku s Brit Jensen
Absolventský dokument Elišky Mádrové (MUNI) o odcházení jejího dědečka a debata s dramaturgyní Brit Jensen. Co si počít s umíráním? Tedy s umíráním někoho blízkého? Jak reagovat? Jak s umírajícím komunikovat? Jak pracovat se smutkem? Prý je smutek bolestí duše, příznakem něčeho hlubšího, skryté příčiny. Nedává smysl léčit pouze příznaky. Kam se posunul dokument, jehož první verzi a rozhovor s autorkou jsme již vysílali, poté, co se ho ujala dramaturgyně Brit Jensen? Podle celkem zaužívaného „pravidla pěti prstů“ dokumentaristy Ivana Studeného dokázala autorka být součástí příběhu, ukázat, co vidí, konfrontovat, hledat emoce i dbát na čistý zvuk. Zejména je třeba toto ocenit vzhledem k jejímu osobnímu angažmá v příběhu. Zdálo by se, že točit něco tak osobního je jednodušší, už proto, že je autor uvnitř příběhu, ovšem u dobrých dokumentů opak bývá pravdou. Připravil Jan Hanák.
25. 9. 2023 • 43 min 58 s
Dokument B7 s Brit Jensen
Absolventský dokument Terezy Orlitové (MUNI) o výkonu a jeho smyslu a debata s dramaturgyní Brit Jensen. Kam se posunul dokument, jehož první verzi a rozhovor s autorkou jsme již vysílali, poté, co se ho ujala dramaturgyně Brit Jensen? Dokument vykresluje motivace a vzájemný vztah (a zkoušky tohoto vztahu) dvou mladých ultramaratonských běžkyň, které si daly za cíl vyhrát extrémní závod Beskydské sedmičky, v němž je třeba za zhruba jeden den a noc překonat stokilometrovou trasu přes sedm beskydských vrcholů s celkovým převýšením pět a půl kilometru. Výchozím přesažným tématem dokumentu bylo zkoumání úspěchu, jeho podob, smyslu, významu pro vnímání své hodnoty, identity. Postupem času, během natáčení a posprodukce a s tím spojených dramaturgických konzultací, se tématický důraz posunul k výkonu. Připravil Jan Hanák.
18. 9. 2023 • 45 min
Speciální díl s dramaturgyní Brit Jensen
"Natáčím dokumenty, protože chci komunikovat s lidmi." To je titulek z jednoho z rozhovorů, který tato výjimečná žena poskytla tuzemským médiím. V mediálním prostoru nepřehlédnutelná dokumentaristka Brit Jensen se ujala i dramaturgie studentských dokumentů pro pořad GenZ na Proglasu. Je autorkou řady rozhlasových dokumentů oceňovaných v tuzemském i mezinárodním kontextu. Na stanici Český rozhlas Radio Wave zakládala a dramaturgovala dokumentární řadu DokuVlna. Nyní je na volné noze, k čemuž přispěl i pětidílný true-crime podcast Matematika zločinu, který tvořila s Magdalenou Sodomkovou a který rozvířil vody nejen v Českém rozhlasu. S Brit Jensen debatuje Jan Hanák.
11. 9. 2023 • 42 min 55 s
Dokument Škola v onlajnu
Studentský dokument MUNI o pocitech mladého muže v kovidové online-výuce a debata s autorem Šimonem Vítkem. Se začátkem "normálního" akademického roku nabízíme návrat o léta zpět, kdy dnes i dříve normální bylo ráz naráz zapovězené. Taky se vám těžko dopočítává do minulosti, před kolika lety kdy co bylo? Jakoby ta kovidová dvouletka zároveň neexistovala a zároveň znamenala exponenciálu vývoje přinejmenším myšlenkového. GenZ přináší studentské svědectví doby vychýlené. S autorem dokumentu Šimonem Vítkem debatuje Jan Hanák.
4. 9. 2023 • 44 min 16 s
Reportáž Dětem vstup zakázán!
Reportáž MUNI o toleranci k dětem a mladým rodinám a jejich někdy hlučnějšímu projevu a debata s autorkou Veronikou Novákovou. Reportáž vychází z jedné kauzy, kdy majitelům restaurace "vytekly nervy" z rozjívených dětí a reagovali zveřejněnými pravidly, v nichž poněkud podsouvají rodičům téma nevychovanosti jejich dětí. Jsou místa, kam děti nepatří, protože ruší či se neumějí chovat? Restaurace, divadla, kostely? Nebo by naopak sociální inkluze měla být úplná? Patří děti do společnosti? Jak reagovat na konfliktní situace? S autorkou Veronikou Novákovou debatuje Jan Hanák.
26. 6. 2023 • 44 min 22 s
Dokumoment Diagnóza Hraničář
Reportážní dokumoment MUNI o hraniční poruše osobnosti a unikátní dialekticko-behaviorální terapii a debata s autorkou Janou Kolafovou. Co je hraniční porucha osobnosti? Proč dosavadní psychiatrické metody selhávají, respektive se zaměřují pouze na léčbu příznaků? Dokud se neobjevila dialekticko-behaviorální terapie. Čím je tak výjimečná? A proč je možné ji absolvovat pouze na jednom místě, a to ve Fakultní nemocnici Brno? Čekací doba je půldruhého roku, což může být pro čekatele fatální. Přehnané emoční stavy totiž mohou člověka s touto poruchou dovést až k sebevraždě a stává se to pohříchu často. Sama autorka je v problematice osobně angažovaná, neboť s touto poruchou žije. S autorkou Janou Kolafovou debatuje Jan Hanák.
19. 6. 2023 • 44 min 57 s
Dokument Cesta
Absolventský dokument MUNI o poutním místě Římov v jižních Čechách pohledem místních obyvatel a debata s autorkou Evou Petrovou. Jak se římovským obyvatelům žije v sousedství kdysi slavného poutního chrámu a pašijové cesty? Jak toto poutní místo vnímají, jak ho berou do hry? A trochu přesažněji.. Jaká je duchovnost Jihočechů? Jak se jim daří žít v obklopení množstvím sakrálních památek? Vnímají je? Věří v ně či skrze ně? Míjejí je? Ignorují je? Nesnáší je? Autorka prostřednictvím tří protagonistů různých generací usiluje o zmapování jejich proměnlivých vztahů ke kulturní/duchovní památce, která spoluutváří jejich domov. V druhém plánu sleduje cestu vývoje římovských pašijí ovlivněnou politickými režimy i samotnými obyvateli. S autorkou Evou Petrovou debatuje Jan Hanák.
12. 6. 2023 • 44 min 11 s
Dokument Duhové děti Boží
Absolventský dokument (MUNI) Jitky Uhnavé o "paradoxu věřícího homosexuála", jak sama píše, a debata s autorkou a s dramaturgyní Brit Jensen. Autorka o svém dokumentu píše takto: Spojení „věřící homosexuál“ může být pro mnohé paradoxem. Skutečností ale je, že LGBTQ+ menšina v církvi existuje a je jí věnovaná velmi malá pozornost. Autorka se právě na tuto skupinu ve své práci zaměřila. Ve formě auditivního díla se snaží osoby na pomezí obou světů představit posluchači skrze jejich svědectví a příběhy. Autorka se svým dílem zároveň snaží odbourat stigmatizaci, kterou mohou lidé z LGBTQ+ menšiny v církvi zažívat, a ukázat, že na jejich příbězích vlastně není nic kuriózního, pobuřujícího nebo skandálního. V audio dokumentu zkoumá postoje zdrojů pohybující se v prostředí římskokatolické církve, jejich subjektivní pocity přijetí a jejich zkušenost s církevními autoritami. Zabývá se také jejich vztahem k festivalu Prague Pride, na který je veřejností často pohlíženo s kontroverzí. Zkušenost účastníků pak autorka porovnává s Celostátním setkáním mládeže 2022 v Hradci Králové, která je určena převážně mladým věřícím. Na příkladech ukazuje, že ačkoli se zdá, že tyto dvě akce, které se v létě 2022 okolností konaly ve stejnou dobu, k sobě mají daleko a stojí zdánlivě na opačných názorových škálách, jejich cílové skupiny se protínají. Právě tomuto průniku se ve své práci autorka věnuje. Název díla „Duhové děti Boží“ má poukazovat na skutečnost, že věřící i kněží mají často tendence lidi jiné orientace z církve vyčleňovat, ačkoli i oni jsou podle učení církve Božími dětmi, tedy do církve patří. Audio dokument ale také reflektuje objevující se snahy římskokatolické církve začlenit homosexuály a jiné věřící hlásící se k LGBTQ+ menšině do běžného církevního života. Hlavním přínosem práce může být destigmatizace tématu homosexuality v církvi. Přáním autorky je, aby toto dílo neprohlubovalo názorové bariéry. Naopak je auditivní dokument příležitostí lépe do problematiky nahlédnout, nechat dokument působit a zamyslet se nad tématem, které přináší. S autorkou Jitkou Uhnavou a dramaturgyní Brit Jensen debatuje Jan Hanák.
5. 6. 2023 • 45 min
Speciální díl s dramaturgyní Brit Jensen
"Natáčím dokumenty, protože chci komunikovat s lidmi." "Rozhlas patří nám všem, nesmíme se ho vzdát." "Jak se holka z dánské farmy stala skvělou českou dokumentaristkou." To jsou jen tři názvy rozhovorů, která tato výjimečná žena poskytla tuzemským médiím. V mediálním prostoru nepřehlédnutelná dokumentaristka Brit Jensen se ujala i dramaturgie studentských dokumentů pro pořad GenZ na Proglasu. Je autorkou řady rozhlasových dokumentů oceňovaných v tuzemském i mezinárodním kontextu. Na stanici Český rozhlas Radio Wave zakládala a dramaturgovala dokumentární řadu DokuVlna. Nyní je na volné noze, k čemuž přispěl i pětidílný true-crime podcast Matematika zločinu, který tvořila s Magdalenou Sodomkovou a který rozvířil vody nejen v Českém rozhlasu. S Brit Jensen debatuje Jan Hanák.
29. 5. 2023 • 44 min 54 s
Dokument Hlasovka
Absolventský dokument MUNI o znásilnění a způsobu, jak se s tím vyrovnat, a debata s autorkou Magdalénou Blažkovou. Autentické svědectví ženy, která vzápětí po útoku v parku své trauma popsala do hlasové zprávy přátelům, v paralelní kompozici s její výpovědí nějaký čas poté. Její bolest nesnižuje příliš ani to, že znásilnění nebylo "dokonáno". S autorkou dokumentu Magdalénou Blažkovou debatuje Jan Hanák.
22. 5. 2023 • 44 min 41 s
Dokument Zostaneme v kontakte
Studentský dokument MUNI o kamarádstvích vzniklých při studiu v zahraničí a debata s autorkou Michaelou Červenkovou. Mezinárodní studenti. Proč odcházejí? Co hledají? Chtějí se vrátit? Co jim chybí? Mají nezkrotnou touhu cestovat a poznávat nové? Nebo utíkají od starého? Jak v nich a jejich rozhodnutích hrají motivy svobody, strachu, očekávání, změny, samoty? S autorkou dokumentu Michaelou Červenkovou debatuje Jan Hanák.
15. 5. 2023 • 41 min 51 s
Dokument Za pultem
Úryvek připravovaného studentského dokumentu MUNI o DJingu a elektronické taneční hudbě a debata s autorem Šimonem Vítkem. DJ je mezi hudebníky poměrně mladá profese. Představa jednoho člověka, který stojí na pódiu za mixážním pultem s párem, případně dvěma páry přehrávačů a je hlavní hvězdou večera či hudebního festivalu, byla ještě v minulém století nereálná. První DJové dosahující globální popularity se začali objevovat až v prvním desetiletí 21. století. Možná i to je jeden z důvodů, proč DJing není příliš uznávaný veřejností ani některými profesionálními hudebníky jako „opravdové“ umění. DJ je všeobecně vnímán pouze jako člověk, který stojí za mixážním pultem a „mačkáním tlačítek“ pouští skladby. Dokáže připravovaný dokument odhalit, v čem tedy spočívá pravá podstata tohoto umění? S autorem dokumentu Šimonem Vítkem debatuje Jan Hanák. Generace nejmladších dospělých bezpochyby není jednolitá, přesto je tou, která začíná utvářet náš svět, ať se to někomu líbí, či ne. Se svými pohledy, svou vnímavostí, citlivostí a snad i křehkostí. Nesouhlasíte? Nemusíte. Jen poslouchejte. Ať víte.
8. 5. 2023 • 44 min 38 s
Dokument Ohnivý meč
Studentský dokument MUNI o semknuté skupině historického šermu a debata s autorkou Martinou Jánovou. Co láká mladého člověka na historii vojenství sedmnáctého století, jednom z nejkrvavějších období evropských dějin? Proč převlékání do historických kostýmů, proč bydlení v dobových stanech.. k čemu je dobré vracet se do dávno minulých dějinných událostí? Jaký vliv na to mají kamarádské vztahy členů skupiny? Nedružili by se stejně, i kdyby se potkali ve skupině pořádající třeba indiánské tábory? Jak podstatné je pro tuto semknutou skupinu kamarádů odívání se do barokních reálií? S autorkou dokumentu Martinou Jánovou, která ve skupině nechala kus svého srdce, stejně jako našla svého manžela, debatuje Jan Hanák.
24. 4. 2023 • 44 min 41 s
Reportáž A prečo nie?
Reportáž z oslav Mezinárodního dne Romů v bývalé káznici na Cejlu v Brně a rozhovor s autorem Martinem Gunišem, studentem MUNI a stážistou v redakci zpravodajství v Proglasu. “Martine, natočil bys reportáž z romské bohoslužby?” “A prečo nie?” Jaké to je pro mladého novináře točit téma, s nímž se do té doby nepotkal? Jake jsou jeho touhy a plány? Proč ho láká novinářské řemeslo? A co ho tak fascinuje na električkach a vůbec prostředcích veřejné dopravy? S Martinem Gunišem hovoří Jan Hanák.
17. 4. 2023 • 44 min 2 s
Múzický Petr
Rozhovor s muzikantem Petrem Najmanem o hudbě, lásce, útěku, emoci, poezii, humoru.. Co je jeho životní i tvůrčí inspirací? Co chce svou hudbou sdělit? Co je největším projektem jeho života? A dá se vůbec mluvit o "projektu"? S textařem, skladatelem i interpretem v jedné osobě hovoří Jan Hanák. Tyto verše Petr s poetickou duší psal jsa zamilován do své drahé manželky.. Když vločky sněhu padají Když okno mrazem rozkvete Když píseň ti slzy do očí přivede Když tě v bolesti někdo obejme Když tě ohromí noční obloha Když východ slunce rozežene temnotu Když zastavíš se jen proto, abys přivoněla k plané růži A víš. že On tam někde je Že má smysl žít.
12. 4. 2023 • 43 min 2 s
Dokument King
Fenomén drag shows a drag queens je už letitý. Mnohem méně se hovoří o drag kings. Je to jen trochu bizarní forma zábavy? Je to forma projevu, projev identity? Je to únik? Travesti shows se dějí již desítky let, nikdy se jim však nedostávalo tolik pozornosti a pochopení, jako je tomu dnes. Změnila se samotná vystoupení i sociální podnebí. Je ale něco, co zůstává neměnné? Je to jen aktuální podoba prastarých rituálů, kdy převlékat se do šatů napříč rodovými identitami patřilo vždy k těm nejrozšířenějším? S autorkou dokumentu Laurou Hájkovou debatuje Jan Hanák.
3. 4. 2023 • 42 min 27 s
Dokument Pět fází smutku
Studentský dokument MUNI o umírání, smutku a co s tím a debata s autorkou Eliškou Mádrovou. Co si počít s umíráním? Tedy s umíráním někoho blízkého? Jak reagovat? Jak s umírajícím komunikovat? Jak pracovat se smutkem? Prý je smutek bolestí duše, příznakem něčeho hlubšího, skryté příčiny. Nedává smysl léčit pouze příznaky. "Je důležité naučit se číst smutek. Všichni víme, co je smutek. Víme však, jak ho číst? Víme, jak pochopit, co to pro mě znamená, ten dnešní smutek? V dnešní době je smutek většinou vnímán negativně, jako zlo, kterému je třeba za každou cenu uniknout, a přitom může být nepostradatelným životním probuzením, které nás vybízí k objevování bohatších a plodnějších krajin, které pomíjivost a únik neumožňují. Svatý Tomáš definuje smutek jako bolest duše: podobně jako nervy těla probouzí naši pozornost k možnému nebezpečí nebo k opomíjenému dobru. Proto je nepostradatelný pro naše zdraví, chrání nás, abychom neublížili sobě ani ostatním. Bylo by mnohem vážnější a nebezpečnější tento pocit nevnímat a jít dál. Smutek někdy funguje jako semafor: Stůj, stůj! Tady je červená. Zastav!" (papež František) https://www.pastorace.cz/clanky/co-je-to-neutecha S autorkou dokumentu Eliškou Mádrovou debatuje Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
27. 3. 2023 • 44 min 40 s
Dokument Budoucnost pro naše děti
Studentský dokument MUNI o skepsi mladých lidí k rodičovství v souvislosti s klimatickou změnou a debata s autorkou Berenikou Munteanu. Jak mladí lidé promítají silné téma své generace, environmentální žal do rozhodování, zda budou či nebudou mít děti? A co je k těmto úvahám vede? Obava o osud planety? Obava o osud těch dětí? Nebo jinak? Poznámka jednoho katolického kněze: "Seděl jsem na jedné svatbě u stolu s mladou ženou a rozvíjel své rozhořčení nad hloupostí několika německých žen, které podle médií prohlásily, že nebudou mít děti, protože nebudou produkovat další bytosti vypouštějící metan. "No tak ale ty taky žiješ v celibátu z lásky k Bohu, tak proč by tyto ženy nemohly žít v celibátu z lásky k matce Zemi?" kontrovala tato mladá žena. A musím říct, že mě dostala, že vlastně měla pravdu. A co sdělují média, už může být významově posunutý výklad, což bohužel bývá až příliš časté." S autorkou dokumentu Berenikou Munteanu debatuje Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
20. 3. 2023 • 45 min 14 s
Dokument B7
Studentský dokument MUNI z extrémního vytrvalostního závodu B7 a debata s autorkou Terezou Orlitovou. V srdci Beskyd se každý rok pořádá vytrvalostní závod B7. Trasa dlouhá 106 km s převýšením přes pět tisíc metrů vede přes nejvyšší vrcholy beskydských hor a každoročně se tohoto závodu účastní několik tisíc lidí, jednotlivců i dvojic. V posledních letech je závod velmi populární a zdolat tuto trasu se pokouší jak začátečníci, tak vytrvalostní běžci. Závod ale dokončí jen větší půlka z nich. Proč někdo dobrovolně absolvuje stošestikilometrový závod v horách v časovém limitu 28 hodin? Co jsou lidé schopní obětovat pro to, aby byli úspěšní? Potřebují k úspěchu obdiv dalších lidí? A jak reagují v rámci dvojice, kdy celkový úspěch nezávisí na jednotlivci, ale na týmu? S autorkou dokumentu Terezou Orlitovou debatuje Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
13. 3. 2023 • 46 min 11 s
Dokument Provázkem
UPOZORNĚNÍ: Tento díl GenZ se věnuje kontroverznímu tématu a jeho obsah může být pro někoho znepokojivý a není vhodný pro děti a mladistvé. Studentský dokument MUNI o japonské technice svazování lidského těla shibari v časoprostoru současného Brna a debata s autorkou Markétou Chotětickou. Autorka svým rozhlasovým dokumentem vstoupila do tématu, které není příliš probádané, které je lákavé, stejně tak by se chtělo už jen při jeho vyslovení červenat a cudně odklánět zrak, téma kontroverzní, důležité zejména v tom, co vlastně vypovídá o našem vztahu k erotice, sexu, o pozici těla vzhledem k duchu, sexu vzhledem k lásce, o jejich vzájemném vztahu, o starobylé filosofické debatě vedené na toto téma, o možnostech a limitech interkulturní komunikace atakdál. Či prostě o naší zralosti a respektu a jemnosti ve vztahu k mystériu lidského těla, fenoménu sexuality či prostě jen k tomu tělu našemu, konkrétnímu, opečovávanému, stejně jako se studem skrývanému. Autorčina metoda byla přímočaře prostá, totiž dokumentární investigace, s vědomím otázek, které v ní sama zkoumaná aktivita vyvolávala. S tím, že své pátrání začala zaznamenávat od samého začátku, kdy teprve zjišťovala první informace, a nepřestala během následného půldruhého roku. Je to metoda, kdy na počátku není jasné, k jaké pointě dílo dospěje, neboť pointa ještě není zřejmá, stejně jako cesta, kterou se k ní dospěje, ale při takovém dlouhodobém a důsledném pátrání by byl div, kdyby se to důležité „cosi“ neodehrálo.. S autorkou dokumentu Markétou Chotětickou debatuje Jan Hanák.
6. 3. 2023 • 41 min 11 s
Reportáž K čemu scénografie?
Studentská reportáž MUNI o výročí JAMU na příběhu skryté scénografie a debata s autorem Ondřejem Ivančakem. Janáčkova akademie múzických umění oslavila 75 let od svého založení. Jedná se o jedinou instituci svého druhu v Brně. Mezi její absolventy patří řada českých umělců, hudebníků, divadelních teoretiků a herců. Jakým způsobem se na této specifické škole učí? A jak to sdělit jednou zvukovou reportáží? Je-li výuka kupříkladu herectví očím veřejnosti celkem skrytá, pak o scénografii to platí dvojnásob. Byl toto důvod, proč autor reportáže vyprávěl příběh JAMU právě na oboru scénografie? Jaké místo zastává v životě člověka umění? A jaké místo zastává v životě Ondřeje? Je to zbytná nástavba, nebo se bez něj nedá obejít, možná obdobně, jako tělo se neobejde bez jídla a pití? S autorem reportáže Ondřejem Ivančakem debatuje Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
27. 2. 2023 • 44 min 6 s
Reportáž Alkohol za volantom
Studentská reportáž MUNI o "svobodném" vztahu k alkoholu nejen u slovenských řidičů a debata s autorkou Simonou Strejčkovou, která se točila 27. ledna 2023, v první den druhého kola prezidentských voleb, a stočila se až k politice slovenské i české, přesto s nadčasovými motivy. Z námětu reportáže: "2.októbra 2022 na Zochovej ulici v Bratislave narazil vodič s 1,6 promile alkoholu v krvi do MHD zastávky. Obeťami nehody sa stalo 5 študentov. Tragédia rozpútala „diskusiu“ o zvyšovaní bezpečnosti cestnej premávky a výsledkom bola vlna spravodlivo rozhorčených návrhov na drastické zvýšenie trestov za alkohol za volantom. O tri dni na to jazdil opitý vodič v Čadci, kde narazil do matky s dvomi malými deťmi. Nafúkal 1,79 promile. Presne do dvoch týždňov zas opitá matka šoférovala po Nitre, kde narazila do susedovho auta, prevrátila sa s autom nabok, keď išla pre svoje dieťa do škôlky. Nafúkala 2,83 promile. Polícia v tomto roku eviduje rekordný nárast požitia alkoholu za volantom. Za prvých 9 mesiacov roku 2022 odhalila 8068 pozitívnych dychových skúšok u vodičov motorových vozidiel. Je to najviac za rovnaké obdobie od roku 2015. Bohužiaľ, o probléme sa diskutovalo veľmi krátku dobu a k žiadnemu riešeniu a zmene zatiaľ nedošlo." Každý asi zná dialogy typu: "Dej si kalíšek." "Díky, nechci." "Ale copak, jsi nemocný?" A to nejen od kamarádů, ale třeba i babiček a dědečků. Proč musí u každé oslavy figurovat alkohol? A proč musí už i děti slavit s dětským šampaňským? Dá se slavit i bez něj? Není přístup k alkoholu nejen na Slovensku, ale i v Česku až příliš bezbariérový? Nebo je to v pohodě? Ale co pak to množství nehod a smrtí, kde alkohol hraje zásadní roli? S autorkou reportáže Simonou Strejčkovou debatuje Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
20. 2. 2023 • 40 min 38 s
Reportáž O prasatech, stromech a lidech
Studentská reportáž MUNI o divokých prasatech a stromech a lidech a jejich vzájemném vztahu a debata s autorkou Magdalénou Feitovou. Reportáž o myslivcích a lovu a hajných a ochraně lesa jako vyváženého ekosystému flóry a fauny.. a lidí. S autorkou debatuje Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
13. 2. 2023 • 41 min 10 s
Reportáž V zajetí diplomacie
Studentská reportáž MUNI o zamrzlém turecko-řeckém konfliktu na Kypru a debata s autorkou Esther Hyhlíkovou. Čtvrť Varosha v Severokyperském městě Famagusta bývala kdysi vzkvétajícím přímořským letoviskem, které navštěvovali bohatí a slavní hosté z celého světa. V roce 1974 vypukla kyperská krize a po krvavých bojích se ostrov rozdělil na dvě části – řeckou a tureckou. Famagustu zabraly turecké ozbrojené síly, násilně vysídlily řeckokyperské obyvatelstvo a od té doby je do čtvrti Varosha vstup zakázán. Varosha byla po desítky let městem duchů, jež obývaly chátrající hotely, trosky domů a dávných letních letovisek. V roce 2021 se ovšem Turecká severokyperská republika rozhodla – za podpory Turecka a námitkám mise OSN, která ve čtvrti sídlí, navzdory – město znovu otevřít. Z města duchů se stala návštěvnická atrakce, po více než čtyřiceti letech se zde otevřely malé obchody, půjčovna kol a také mešita. Proč se TRNC rozhodla čtvrť znovu otevřít? Jak komunikují trosky města vnímání konfliktu s jeho návštěvníky? Co se na Kypru stalo očima návštěvníků Varoshy? A jak se k problému staví mezinárodní organizace, které proti otevření města protestují? Reportáž z Varoshy se pokouší nastínit odpovědi na vznesené otázky a přiblížit realitu nejvzdálenějšího členského státu Evropské unie. S autorkou reportáže Esther Hyhlíkovou debatuje Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
6. 2. 2023 • 41 min 42 s
Reportáž (Ne)svobodný skauting
Studentská reportáž MUNI o skautingu ve vztahu ke svobodě a totalitě a debata s autorkou Veronikou Huškovou. Z námětu reportáže: "Skauting a totalita jsou dvě neslučitelné věci. Organizace totiž stojí na demokratických principech. Není tedy divu, že byl v minulosti v určitých obdobích skauting zakázán. A to hned třikrát. Nejprve v roce 1940 s příchodem druhé světové války, podruhé v roce 1948 s příchodem komunismu a naposledy roku 1970. Přesto se mnoho skautů rozhodlo i nadále hájit myšlenky skautingu, v ilegálním odboji. Další oddíly fungovaly skrytě pod záštitou jiných organizací, jako byl například Klub českých turistů, nebo v exilu. Během komunismu se řada členů stala oběťmi politických procesů a byla vězněna v komunistických žalářích. Dne 17. listopadu 1989 se odehrála Sametová revoluce, v České republice nastoupila demokracie a s ní i obnovení skautské organizace. Co dnes, po třiatřiceti letech, znamenají výročí oslav demokracie právě pro skautskou komunitu?" S autorkou reportáže Veronikou Huškovou debatuje Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
30. 1. 2023 • 44 min 36 s
Dokument Přechodná náruč
Studentský dokument MUNI o pěstounské péči na přechodnou dobu a debata s autorem Vilémem Brandou. Dílo zachycuje životy dvou pěstounských rodin na přechodnou dobu a přibližuje jejich neobyčejné životní situace během péče o svěřené děti. Snímek získal Cenu Arnošta Heinricha za rok 2022, udělovanou společně Syndikátem novinářů a Katedrou mediálních studií a žurnalistiky FSS MUNI. S oceněným autorem dokumentu debatuje Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
23. 1. 2023 • 43 min 27 s
Reportáž Očekávání
Studentská reportáž MUNI z poutě do Říma a poutě Adventem a debata s autorem Lukášem Hulenkou. Jaká byla očekávání ostravského mladíka z pěší poutě půlkou Evropy? A jaká byla očekávání u jeho dalších cest? Jaká jsou jeho očekávání vzhledem k lidem, které potkává? Jak si stanovuje cíle svých poutí? Co ho k tomu vede? Kde bere svůj nakažlivý životní optimismus? Připravil Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
16. 1. 2023 • 41 min 36 s
Autorský reportážní esej O samotě
Studentský esej MUNI na téma samoty a debata s autorem Martinem Pospíškem. Proč je téma samoty tak důležité pro dvacetiletého mladíka? Proč se samotou zabývá, proč ho snad až ochromuje? Souvisí s tím zkušenost, kdy poslední půldruhý rok střední školy strávil online o samotě? Jak ho tato zkušenost změnila? A co umělá inteligence, sociální média..? Co bude dál? Připravil Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
9. 1. 2023 • 43 min 51 s
Dokument Ozvěny Čechů a Slováků v Bílých Karpatech
Studentský dokument MUNI a debata s autorkou Annou Janoškovou, která se vydala nejen za svou babičkou na česko-slovenské karpatské pomezí, ale skrze ni i k historii rozdělení Československa, přinejmenším tamější optikou vnímanému jako násilnému, nechtěnému, rozhodnutému "o nás bez nás". Připravil Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
2. 1. 2023 • 42 min 53 s
Reportáž Emerich Rath
Studentská reportáž MUNI a debata s autorkou Michaelou Srpovou, která se fascinovaná vyprávěním svého dědečka vydala do Krkonoš, kde se dědeček jako mladík potkal s tehdy již starým Emerichem Rathem, mužem chtěně zapomenutým, stejně jako znovuobjevovaným. Emerich Rath (1883-1962), pražský rodák, který vyrostl v Broumově, patřil k nejvýraznějším sportovním osobnostem své doby, s mohutnými životními přesahy a nezdolným charakterem navzdory nepřízním dob, které prožíval. Talentovaný sportovec mnoha disciplín, vegetarián, český Němec či německý Čech, který během Druhé světové války skrýval Židy, který miloval severoamerickou indiánskou kulturu a byl komunisty hned po únorovém puči 1948 zavřen za propagaci americké kultury a skautingu. Reportáž jako multiplikované předávání vzpomínek z generace na generaci. Připravil Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
26. 12. 2022 • 1 h 11 min 34 s
Dokument Milan Kašuba: Ze zlatníka jazzmanem
Studentský dokument MUNI o legendárním jazzmanovi a debata s autorem Josefem Javůrkem. Poznal ho v patnácti jako učitele kytary a teprve postupně překvapeně zjišťoval, že ho učí jazzový mág. Po deseti letech se znovu do tohoto poznávání noří a zve do tohoto noření i posluchače. Autorská dokumentární výpověď studenta, v níž se vyznává z nesamozřejmé úcty ke svému bývalému učiteli. Připravil Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
19. 12. 2022 • 24 min 49 s
Dokument O rybách a lidech
Studentský dokument MUNI poeticky zachycující brutální skutečnost otravy řeky Bečvy a debata s autorem Ondřejem Krejčím. Téma ohrožení Bečvy nahlížené dvěma respondenty s řekou úzce spjatými. Rybář a jeho žena reflektují ekologickou katastrofu, k níž na zmíněném toku došlo na podzim roku 2020, a jež se také stala iniciačním momentem pro vznik díla. Výpovědi v dokumentu však odkrývají také další člověkem způsobené neduhy této řeky. S autorem Ondřejem Krejčím v následné debatě hovoří Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
12. 12. 2022 • 18 min 44 s
Dokument České multikino
Studentský dokument MUNI o tuzemských multiplexech a jejich vyhlídkách v době kovidových lockdownů i sílících streamovacích platforem a debata s autorem Filipem Bednářem. Dokument v pořadu GenZ jako návrat do vychýlené kovidové doby, která ale možná byla jen urychlením změn tak jako tak nastávajících. Uvádí do historického vývoje českých multiplexů od roku 1996, kdy bylo otevřeno první české multikino Galaxie v Praze. Zaměřuje se na principy fungování multikin na území České republiky. Reflektuje v době natáčení snímku probíhající pandemii covid-19, kdy byly multiplexy uzavřeny. Zabývá se potenciálem tuzemských multiplexů v době sílícího vlivu streamovacích platforem na filmový průmysl. Dokument je postaven na rozhovorech s osobnostmi českého kinobyznysu S autorem Filipem Bednářem v následné debatě hovoří Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
4. 12. 2022 • 44 min 9 s
Dokument Sto rokov na ploštínskych doskách
Studentský dokument MUNI o stoleté tradici jednoho ochotnického divadla z podhůří Tater a debata s autorkou Paulou Štofčíkovou. Autorčin dokumentární snímek neobsahuje dynamický příběh naplněný zvraty, skandální či emotivně vypjatý, nepřináší zásadní poselství světu, neburcuje. Ale nejde ani o prostý popis jakési vzdálené reality. Jde spíše o lyrický obraz, v němž se neodehrává příliš děje, ale který umožňuje v delší vyklidněné ploše odkrývat různé vrstvy, nuance, barvy toho, co autorka exponuje hned na začátku, tedy jednoduše ochotnického divadla v Ploštíně, které je z povahy věci fenoménem sociálním a svého druhu Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
28. 11. 2022 • 19 min 21 s
Dokument Americká hra
Dokument Americká hra si z důvodu ochrany autorských práv můžete poslechnout na webu proglas.cz. Studentský dokument MUNI o mladých hráčích baseballu a jejich střetu s drsnou americkou byznysovou sportovní realitou a debata s autorem Martinem Clausem. Martin mapuje osudy mladých hráčů baseballu v České republice, pro které jediná cesta za kariérou profesionálního hráče vede přes USA. Mladí baseballisté za oceán odcházejí na místní univerzity nebo do nižších profesionálních lig, ve kterých se ročně prostřídají stovky dravých talentů. Cíl je jasný – dostat se v Americe do nejprestižnější ligy světa, ve které ještě žádný Čech nenastoupil. V obrovské konkurenci americké továrny na úspěšné sportovce bývá působení českých hráčů beznadějné. Dokument přináší tři různé příběhy amerického snu českých baseballistů. S autorem Martinem Clausem v následné debatě hovoří Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
21. 11. 2022 • 42 min 34 s
Dokument Za lepším
Studentský dokument MUNI zachycující názory mladých Turků na současná politická a náboženská témata a debata s autorkou Alžbětou Indrovou. Autorka během svého studijního pobytu v Istanbulu "zpovídala" své vrstevníky z různých socio-ekonomických kontextů a různých oborů. Co je krom jiného superwesternizace? Připravil Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
14. 11. 2022 • 45 min 35 s
Dokument Život studentů naruby
Studentský dokument MUNI o kovidových uzávěrách a distanční výuce a debata s autorkou Karolínou Segéňovou. Kovidový lockdown na vysokých školách trval půldruhého roku a mnohé ze studentského i učitelského života převrátil vzhůru nohama. S časovým odstupem se stále více ukazuje, jak destruktivní zásah do nemladší dospělé generace znamenal. Připravil Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
7. 11. 2022 • 44 min 48 s
Dokument Rub a líc - o udržitelné módě
Studentský dokument MUNI o udržitelné módě a debata s autorkou Reginou Rieznerovou. Rychlá móda, kdy nakupujeme spoustu levného oblečení ve velkých obchodních řetězcích patří k největším znečišťovatelům planety. A co je téma ekologické, je ruku v ruce téma sociální. Co s tím? Existuje cesta, jak naplnit lidskou touhu hezky vypadat a zároveň nepodléhat komerci a nevykořisťovat chudé, ať už lidi či životní prostředí? Připravil Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
31. 10. 2022 • 44 min 46 s
Bez filtru až na dřeň
Debata s autory podcastů Bez filtru Anežkou Jakubcovou, Ondřejem Havlíčkem a Filipem Breindlem, kteří zastupují širší tvůrčí tým mladých katolických novinářů. Začali v září 2022 dvěma podcasty s týdenní periodicitou Příběhy bez filtru a Týden bez filtru, vyšla jim kniha rozhovorů Kadas mana, zdají se být plní energie. Co je podcast? Co je vede k této tvorbě? Jak moc jsou v podcastové tvorbě ovlivněni svým předchozím působením v klasickém rádiu? Jak moc je jejich podcastová tvorba inspirovaná pořady Na dřeň a 13+, které dříve tvořili pro Proglas? Má se katolický novinář ve své tvorbě držet středního proudu, nebo odhalovat okraje? Nebo to i to? A co je vlastně katolický střední proud a co je na okraji? Připravil Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
24. 10. 2022 • 45 min 24 s
Studentský dokument Kratom
Studentský dokument MUNI o Kratomu a debata s autorkou Johanou Ryšavou. Je Kratom nová droga? Nebo naopak pomoc drogově závislým se z této závislosti vymanit? Nebo ještě jinak? Ať tak či onak má Kratom lákavou reklamu cílenou zejména na mladé.. a děti. Připravil Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
17. 10. 2022 • 44 min 36 s
Dokument o vegetariánech a vegetariánství
Studentský dokument MUNI z vychýlené covidové doby o vegetariánství a vegetariánech a debata s autory Barborou Sčensnou a Ondřejem Krejčím. Ani hranice je nezastavily. Připravil jejich učitel Jan Hanák. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
10. 10. 2022 • 42 min 8 s
Dokument JAMU o helvétské víře
Dokument JAMU o helvétské víře a debata s autorem Bohdanem Chrastilem a jeho pedagožkou a dokumentaristkou Terezou Rekovou. Řeč přijde i na christianizaci Polednice. Připravil Jan Hanák. Generace nejmladších dospělých začíná utvářet náš svět, ať se to někomu líbí, či ne. Nesouhlasíte? Nemusíte. Jen poslouchejte. Ať víte. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
3. 10. 2022 • 45 min 56 s
Studentský dokument Ozvěny
Studentský dokument Ozvěny (nikdy nedostavěné říčanské věznice) a debata s autorkou Magdalenou Jedličkovou a dramaturgyní Brit Jensen. Připravil Jan Hanák. Generace nejmladších dospělých bezpochyby není jednolitá, přesto je tou, která začíná utvářet náš svět, ať se to někomu líbí, či ne. Se svými pohledy, svou vnímavostí, citlivostí a snad i křehkostí. Nesouhlasíte? Nemusíte. Jen poslouchejte. Ať víte. Radio Proglas žije pouze z darů svých posluchačů. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli vysílat. DĚKUJEME! Možnosti podpory najdete na https://www.proglas.cz/podpora/
27. 9. 2022 • 1 min 2 s
GenZ - Nesouhlasíte? Nemusíte. Jen poslouchejte. Ať víte.
Nový podcast Radia Proglas z díly Jana Hanáka.