Knižní čtvrtky

Knižní čtvrtky

Literárně-dramatická

Jsme dva studenti, kteří si rádi povídají o knihách, občas plytce jindy zevrubně, až filosoficky. Naším společným oborem jsou mezinárodní vztahy, a tak rádi hledáme přesah beletrie nejen do současného světa, protože knihy většinou měly, mají a budou mít co říci. Pokud rád(a) knihy nejen konzumuješ, ale i o nich přemýšlíš, jsi tu na správné adrese.

Otevřít na Spotify

Epizody podcastu

28. 11. 202435 min 31 s

Kapitola 28: Mistr jedné věty

Český autor druhé poloviny dvacátého století je hlavní hvězdou této kapitoly. Jeho jméno se dozvíte hned po hádance. Také se dozvíte literárně historický kontext a nástin dvou jeho nejznámějších děl: Ostře sledovaných vlaků a Obsluhoval jsem anglického krále.

21. 11. 202447 min 56 s

Kapitola 27: Zpravodaj berlínský stážistky

Jaká je cesta k vlastní knize? A jaká je cesta samotné knihy, jež nespadá pod velký vydavatelský dům? Povídání s Alžbětou Dvořákovou o její prvotině, o překračování hranic, o polském, německém a trochu i českém národě.

14. 11. 202434 min 55 s

Kapitola 26: Japonské tajemství

Byly doby, kdy nebylo na světě přísněji střežené kulturní tajemství, než tajemství gejš. To změnila druhá světová válka a v roce 1997 kniha Gejša, která pro své autobiografické prvky a svou autentičnost přiblížila taje gejš světu.

7. 11. 202444 min 56 s

Kapitola 25: česko-německá metamorfóza

V další kapitole se autoři Knižních čtvrtků dostali k autorovi, jenž byl v meziválečném období importován do české literatury, leč psal výhradně německy – byl to pražský autor Franz Kafka. Kapitola 25 umožňuje posluchačům dozvědět se (staro)nové informace o jeho životě, významných dílech i obecně o historicko-literárním kontextu.

31. 10. 202450 min 59 s

Kapitola 24: Krónos

Emoce. Pocity. To něco, co každý z nás prožívá, ale málokdo cíleně, plně. Pokud se (ne)bojíte bolesti, strachu, ztráty, nýbrž i spravedlnosti pojďte se s námi ponořit do komixového díla, které bude vaším průvodcem.

14. 3. 202435 min 38 s

Kapitola 23: Kytice

Karel Jaromír Erben: dlouholetý přítel Františka Palackého, spisovatel, překladatel a archivář, je předmětem našeho povídání. V druhé půlce se věnujeme dílu Kytice se zaměřením na maturující posluchačstvo.

29. 2. 202456 min 50 s

Kapitola 22: Indium

Lekce chemie od autorky Bonnie Garmus se navzdory názvu netýkají chemie nýbrž otázky života, forem lásky a vaření. Čeho dalšího se kniha týká a co stálo za podobou obálky knihy se dozvíte při poslechu této kapitoly.

22. 2. 202444 min 31 s

Kapitola 21: Sbohem, milovníku

O Ztracené generaci jsme se zmiňovali již v předchozích kapitolách, leč dnes konečně přišla řada na hlavního představitele, jímž je Ernst Hemingway.

15. 12. 20231 h 2 min 6 s

Kapitola 20: By a Lady

V poslední epizodě druhé knihy uslyšíte o románech plných britské duchaplnosti od anglické spisovatelky Jane Austen. Její příběhy jsou o krásách i překážkách v lásce a manželství aktuální nejen v 19. století.

7. 12. 202344 min 35 s

Kapitola 19: píšící kastelán

Evžen Boček: kastelán a autor 7 knih, z nichž první vydal pod pseudonymem. Pod jakým? O čem jeho knihy jsou? Jsou si typově podobné? Odpovědi na otázky a mnohé další se dozvíte v epizodě.

1. 12. 202344 min 36 s

Kapitola 18: Realista mezi romantiky

Kdo by neznal Havlíčkův Brod. Dnešní kapitola bude o autorovi, po němž bylo toto město přejmenováno z původního Německého Brodu. Karel Havlíček Borovský byl nejen spisovatel, ale i novinář, jenž se zasadil o moderní žurnalistiku v Českých zemích. Jak se z panslavisty stal kritik Ruska, o období vyhnanství a o mnohém dalším se dozvíte v 18. kapitole.

23. 11. 202342 min 48 s

Kapitola 17: Příběh tíživé samoty a láskyplného přijetí

16. 11. 20231 h 41 s

Kapitola 16: Předchůdce naturalismu

Gustav Flaubert: francouzský realista, autor časopiseckého románu Paní Bovaryová, perfekcionista. To a mnohem více je muž, kterému je zasvěcena tato kapitola. Polemika nad podstatou bytí člověka, překlápění snů do reality a v neposlední řadě dopad médií na lidskou mysl.

9. 11. 202343 min 28 s

Kapitola 15: Podzimní čtení

Máte v těchto již chladných dnech chuť zalézt si pod deku, dát si hrnek něčeho teplého a číst, ale nevíte po jaké knize sáhnout? Nezoufejte, máme pro vás tip na velice příjemnou, trochu tajemnou a napínavou knihu, jež vás svým dějem naprosto pohltí.

2. 11. 202353 min 25 s

Kapitola 14: Ztracen ve společnosti, nalezen v Kalifornii

Dílo autora Johna Steinbecka je velkým přínosem nejen pro americkou, nýbrž i pro evropskou literární scénu. Leč v osnovách českého jazyka bývá upozaděno na úkor slavnějšího kolegy: Ernesta Hemingwaye. Díky našim učitelkám angličtiny nám však jeho dílo nezůstalo skryto, ba co víc, nadchlo nás (aspoň půlku z nás) natolik, že jsme se o to s vámi chtěli podělit.

26. 10. 202355 min 52 s

Kapitola 13: Palčivé problémy křehké společnosti

Americká autorka Jodi Picoult umí úžasně vylíčit problémy moderní společnosti, které jsou palčivé primárně pro Spojené státy americké, ale netýkají se vlastně každého z nás? Děje zasazuje do příběhů lidí, které umí vylíčit tak živě, až se vám zatajuje dech a cítíte se být přítomni v daném okamžiku. Krátký exkurz do jejích děl si můžete poslechnout v naší nové kapitole.

19. 10. 202351 min 48 s

Kapitola 12: Výjimečně obyčejný člověk

Kapitola Knižních čtvrtků tentokrát věnována klasice – Karlu Čapkovi. Člověk několika profesí, několika talentů ale jedné tváře. Sociálně uvědomělý a přívětivý spisovatel neměl vždy na růžích ustláno, ať už kvůli své nemoci, tak kvůli svým postojům. Jakým způsobem byl spojen s T. G. M. a skupinou pátečníci? Která díla od něj lze považovat za sci-fi? Spolu s rozšířeným náhledem na dramata Matka, Bílá nemoc či Věc Makropulost a např. prózou Továrna na absolutno vám poslech podcastu dodá odpovědi. Dětská tvorba i tajemství slova robot nebude opomenuto. Příjemný poslech.

5. 10. 202343 min 52 s

Kapitola 11: Historická romantička, románová historička

Jak zaujmout čtenáře a čtenářky a zároveň jim podsunout pozapomenutou historii? Vyberte si kruté, krvavé, nehostinné období dějin a okořeňte to romantickou linkou. Nebo aspoň tak se jeví recept světoznámé autorky Ruty Sepetys. Získá si svými knihami i vás?

28. 9. 202354 min 39 s

Bonus 2: Podzimní ohlédnutí se za létem

V nové kapitole se ohlížíme za létem, převážně optikou přečtených knih. Zaposlouchejte se do dozvuků léta a načerpejte nejen knižní inspiraci.

1. 6. 202351 min 21 s

Kapitola 10: Kvetoucí láska, umírající město

Romain Rolland je průkopníkem literárního žánru román typu řeka. V českých luzích a hájích je ale nejvíce známé dílo Petr a Lucie – kniha o lásce, na niž lze pohlížet z různých optik. Je jen válka schopna dát lidi z různých stavů dohromady? Jakými prvky lze Rollanda spojit s dílem Romeo, Julie a tma? A jak do toho všeho zapadá emancipační šlágr Hany Hegerové? Dozvíte se v naší desáté kapitole.

25. 5. 202347 min 39 s

Kapitola 9: O ztraceném městě i o tom, co se dělo pod ním

Karin Lednická ve svém masterpiece představila region Slezska, jehož příslušnost ke státním celkům se měnila jak na běžícím pásu. Měli horníci na přelomu 19. a 20. století tvrdý chléb? Na kom nezůstane nit suchá při česko-polském sporu o hranice? Kdy dojde k zahrnutí ženského pohledu na svět do historické paměti? Kde leží kořeny socioekonomických nerovností symbolizovanými Šikmým kostelem? Dozvíte se v naší deváté kapitole.

18. 5. 202333 min 16 s

Kapitola 8: Krysy v domě, krysy v nás, krysy kam se podíváš

Viktor Dyk bravurně zpracoval téma zasazené do středověké Evropy. Jeho Krysař má vícero rovin a vrstev, jež jsou v pokračování podcastu odkrývány. Jak se realismus a romantismus dají syntetizovat? Kolik teorií a interpretací dílo samotné nabízí? Jsou lidé ony krysy, jež je třeba etnicky vyčistit? Dozvíte se v naší osmé kapitole.

14. 5. 20231 h 25 min 25 s

Kapitola 7: Něžná literatura kruté války, výročí 8. května

Druhá světová válka je konfliktem, od jehož konce uplynulo více než půl století. V každém případě je naprosto nezbytné si neustále připomínat zločiny spáchané nejen nacisty. Holocaust je dodnes třaskavým tématem, jež nesmí být zpochybněno, a i díky rozličným titulům se na něj nezapomíná. Nejenom zločiny proti lidskosti je druhá vojna známá, a proto Knižní čtvrtci předkládají příběh Goebbelsovy sekretářky vyrovnávající se se svou minulostí. Proč je dobré číst paměti státníků i „prostých“ lidí? Dozvíte se v naší sedmé kapitole.

4. 5. 20231 h 25 min 30 s

Kapitola 6: Celebrita nebo spisovatelka, to je oč tu běží

Kateřina Tučková označující se za lékařku marginalizovaných napsala díla, jež zasela vítr a sklidila bouři. Německá karta má i druhou stranu kvůli vyhnání drtivé většiny německých obyvatel z ČSR po druhé světové válce. Měli bychom se Němcům omluvit? Když byli Čechoslováci schopni zničit životy svých sousedů kvůli národnosti, bylo pro ně snazší likvidovat neznámé „bohování“? Proč bychom si měli připomínat Žítkovské bohyně, jež pomohly nejedné osobě ke štěstí? Z jakých pohnutků nebyla ani katolická církev veto skupinou, jež by do veřejného diskurzu vnášela témata řeholních sester přestavených v díle Bílá voda. Dozvíte se v naší šesté kapitole.

27. 4. 20231 h 8 min 55 s

Kapitola 5: Paul Kramer, osamocen ve skupině

Erich Maria Remarque je díky svému prozaickému počinu klasikem, jehož díla nacionální socialisté rituálně pálili. Nejzásadnějším důvodem byl autorův antimilitarismus citelný v knize Na západní frontě klid. Proč by podobné tituly mohly být doporučenou literaturou v dějepise? Mohla vůbec ztracená generace někdy najít klid v duši? Kdo je na vině, že surové momenty první světové války nezabránily vypuknutí té druhé zvěčněné v díle Čas žít, čas umírat? Dozvíte se v naší páté kapitole.

20. 4. 20231 h 6 min 41 s

Kapitola 4: Peklo na zemi, ráj v duši

Nina Špitálníková vstupuje do veřejného prostoru jako přední odbornice na KLDR. Západní svět pravděpodobně nedokáže zcela pochopit, co se to děje v severní části Korejského poloostrova. Jak středostavovská studentka z Prahy zakouší život na Kim Ir-senově univerzitě? Proč svého času byly vesměs všechny Severokorejky černovlásky? Z jakých příčin je výhodné v KLDR znát češtinu? Je Evropa skutečně eldorádem prosté předsudků? Dozvíte se v naší čtvrté kapitole.

17. 4. 20231 h 27 min 24 s

Bonus 1: Listí padá v dubnu

Historicky první bonus Knižních čtvrtků hostí milého a mladého Pavla, jenž obohatil podcast o svůj neopakovatelný a výjimečný pohled na svět. Je Čínská lidová republika opravdu tak temným prostorem k žití? Lze najít různé paralely se životem lidí v normalizační ČSSR? Napadlo někdy posluchače, jak by se dějinný vývoj udál, kdyby nedošlo k sametové revoluci? Alena Mornštajnovou to napadlo, avšak ne každý byl s dílem Listopád spokojený. Jak na celou záležitost pohlíží magnificentní Pavel. A jsou Knižní čtvrtci vůbec sto s ním argumentovat? Dozvíte se v naší bonusové kapitole.

13. 4. 20231 h 4 min 7 s

Kapitola 3: Beránek na poušti, liška v obilí

Antoine de Saint-Exupéry se řadí mezi nejznámější francouzské spisovatele. Jeho nejprofláklejší dílo, Malý princ, je častokrát předkládáno dětem již na prvním stupni. Má to ale smysl? Je to dojemná pohádka plná zajímavých postav, nebo hluboké filosofické dílo? Proč jeden tábor titul adoruje, a druhý jej degraduje? Dozvíte se v naší třetí kapitole.

6. 4. 202359 min 6 s

Kapitola 2: Zákusek s hořkou náplní

Alena Mornštajnová, česká spisovatelka pro všechny věkové kategorie, ale najde si opravdu v jejích dílech každý něco? O Aleně Mornštajnové, respektive o jejích knihách, by se dalo mluvit hodiny, my jsme se proto zaměřili převážně na dílo Hana – jedno z těch, které rezonovalo ve společnosti nejvíce. Je však děj propracovaný stejně jako obálka? A co říkáme na zahraniční vydání? Dozvíte se v naší druhé kapitole.

30. 3. 202340 min 22 s

Kapitola 1: Eric Arthur Blair, známý neznámý

Eric Arthur Blair je světoznámý autor vydávající pod pseudonymem George Orwell. Coby spisovatel působil v první polovině 20. století. Ve svých dílech se věnuje mnohým společenským problémům – ať už rizikům totalitních režimů, pro něž je v dnešních dnech často vyzdvihován, tak ekologii či společenským konstruktům, jako je manželství. Jak na Orwella nahlížíme my? Které jeho knihy se nám líbily a které bychom nechtěli číst znovu? Dozvíte se v naší první kapitole.

30. 3. 20237 min 39 s

Prolog