Vesna na české scéně působí jako svěží vítr, a to především samotnou podobou svých písní. Ty nevybíravým, ale stejně tak poetickým, způsobem reflektují celospolečenská témata, a rozhodně se nejedná „pouze“ o feminismus. Tvorba se zaměřuje hlavně na folklór, slovanské mýty a ženy, to vše v podmanivé kombinaci. Vytváří tak pole pro originální žánr, v němž se mísí alternativní pop s folklórem. Rozhodně se ale nejedná o jediné hudební žánry, které jsou v hudbě Vesny přítomné.
Dalším nezaměnitelným prvkem v tvorbě této skupiny je babylon slovanských jazyků a angličtiny, jímž hudba oplývá. Je to dáno jednak progresivním přístupem skupiny k jazyku, jednak i jejím složením. Skupina, která vznikla v roce 2017, má aktuálně pět členek, a to textařku a hlavní zpěvačku Patricii Kaňok, houslistku a vokalistku Báru Juránkovou, klávesistku Olesyu Ochepovskayu, původnem z Ruska, bubenici a vokalistku Markétu Mužátkovou a baskytaristku Terezu Čepkovou ze Slovenska.
Texty v náznacích i napřímo odkazují na český a slovenský folklór, postavy ze slovanské mytologie, ale i aktuální otázky. Posluchačky a posluchači si tedy v této mnohovrstevnaté hudební produkci mohou pokaždé najít něco nového. Vesna je svými písněmi nenásilná, ale zároveň nekompromisní: tím plní to, co Patricie Kaňok v článku magazínu UK Forum označila jako touhu se „angažovat, a skrze umění poukazovat na věci, které jsou opomíjené a přitom důležité. V našich písních se obecně snoubí folklór s věcmi co nás trápí coby mladé ženy, které vnímají dění okolo sebe.“
Například My sister’s crown, jejich zdaleka nejposlouchanější a nejznámější song, poukazuje svým textem na vztah Ukrajiny a Ruska, a podle slov Patricie se Ukrajiny otevřeně zastává. Tato symbolika byla Vesně vyčítána, protilehlý tábor v ní naopak viděl rehabilitaci Ruska. Vystoupením na Eurovizi právě s touto písní si ale skupina získala respekt jak od ostatních soutěžících, tak na domácí půdě, kde si vydobila pozornost českých posluchačů.
Podobně symbolický je singl Dokola: zde se otevřeně naráží jak na dřívější fenomén nucených sňatků, či sňatků „z rozumu“, tak na celkové postavení žen ve společnosti, které – přestože se společnost snaží předstírat opak – stále není rovnoprávné. Dokola je na jejich zatím jediné desce Muzica Slavica spolu s My sister’s crown a Płakały v trojici písní s více než milionem přehrání. Hej mami je zase vzkazem všem, kteří skupině, ať už aktivně, nebo jen skrze sociální sítě, „hází klacky pod nohy“.
Živým vystoupením Vesny vévodí obrovská energie zakladatelky skupiny Patricie Kaňok. Ta se nebojí performanci skladeb doplňovat duchaplnými úvody, při nichž představuje i nejnovější charitativní projekty, k nimž skupina přispívá. Například k projektu Podejruku.cz, který spustila iniciativa Pod svícnem, přispěla Vesna svou písní Běžela jsem lesem. Klip písně je zároveň propagačním videem tohoto projektu. Vesna je také první českou kapelou, která se zapojila do kampaně iniciativy Equal od Spotify. Cílem kampaně je zviditelňovat a pomáhat ženám, které se věnují hudbě, ať už coby producentky, zvukařky nebo přímo hudebnice.
Text a foto: Markéta Hofmannová